HET HEEMSCHUT 31 Eene beschrijving daarvan behoef ik niet te geven want bij den rondgang zult U zien dat het tentoongestelde zijn eigen duidelijke taal spreekt. Een 20-tal van de Nederlandsche vereenigingen en commissies waarover ik zooeven sprak, laten in eigen afdeelingen den bezoeker zien hoe zij aan de heemschutgedachte in daden uitdrukking geven. En daartusschen zult U de keurig verzorgde inzendingen aantreffen van Heemschutorganisaties uit België, Denemarken, Zweden en Zuid-Afrika. Uit de fraaie inzending van .Ned.-Indië zult U kunnen zien dat ook aldaar belangrijk heemschutwerk wordt verricht. Hen allen zij hier van harte dank gebracht voor de moeite welke zij zich hebben gegeven om met het beste voor den dag te komen. Aan het uitvoerend Comité der tentoonstelling en in het bizonder aan zijnen secretaris den Heer KONING, aan wien ten deze de zwaarste taak ten deel viel, een woord van dank en hulde voor het verdienstelijke werk dat zij tot een zoo goed einde hebben gebracht. Ook de Nederlandsche Pers zijn wij erkentelijk voor den steun welken zij daarbij heeft verleend. Zoo mogen dan de volgende maanden vele duizenden deze tentoonstelling bezoekenzij zullep dan zeker de overtuiging medenemen dat de Heemschutbeweging een waarlijk grootsch ideaal nastreeft, ten zege van ons land, van den enkeling en van het nageslacht. Mag ik thans aan U, Mijnheer de voorzitter van den Raad van Beheer van de Koninklijke •Vereeniging het Koloniaal Instituut, beleefd verzoeken deze tentoonstelling te willen openen'. Er is heel wat te zien. De ingewijden gaan eiken keer dat ze er komen een andere afdeeling zien en ontdekken dan nog van allerlei dat ze nog niet gezien hadden of niet zoo scherp wisten. Er is veel meer te zien en te leeren dan bij een eerste rondwandeling blijkt. De opening was op Vrijdagmiddag. Wie doet dat nu op Vrijdag werd gevraagd, doch 'twas niet de 13de en dan kan 't geen kwaad. Dien openingsdag zijn eenige honderden personen geweest, grootendeels vaklieden, de staf. De Zaterdag erop begon 't bezoek, 'n kwartje toegang, dezelfde prijs als voor 't Koloniaal Museum wanneer er geen bijzondere tentoon stelling is. De fraaie catalogus is tevens een leerboek-van Heemschut. Automobielen met de Heemschutkaart aan de achterruit stonden buiten. De eerste Zaterdag leverde een bezoek van 250 personen. De eerste Zondag was ontstellend druk, zoo erg dat alle beschikbare krachten noodig waren voor uitleg en toezicht; er kwamen tusschen 500 en 600 bezoekers. Nu gaat 't er om gedurende acht weken den moed erin te houden. De Amsterdamsche scholen zijn eerst bewerkt; in de eerste week bezichtigden ruim 1000 schoolkinderen onder leiding de Heemschuttentoonstelling; dat gaat dus goed. Nu de technische scholen. Feitelijk is elk wel denkend Nederlander verplicht de Heemschuttentoonstelling te bezoeken. Een donkere schaduw gleed over de vreugdevolle kleuren der Heemschuttentoonstelling bij het overlijden van H. M.-de Koningin-Moeder, de moeder van Heemschut's Beschermvrouwe. Op den begrafenisdag, Dinsdag 27 Maart 1934 was de tentoonstelling als uiting van rouw beklag gesloten. Schut Uw Heem. Zegt het voort. De tentoonstelling blijft geopend tot 15 Mei. Op de werk dagen geopend 10~5 uur, s-Zondags 125 uur. Toegangsprijs f 0.25, voor schoolkinderen in- groepen 5 ct. naaanvraag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 9