28 HEEMSCHUT REDE VAN DEN VOORZITTER BIJ DE OPENING DER HEEMSCHUTTENTOONSTELLING Excellenties, Mijnheer de Commissaris der Koningin in de Provincie Dames en Heeren. Het bestuur van den bond Heemschut heet U van harte welkom en betuigt zijn oprechten dank dat U zich de moeite heeft willen geven hierheen te komen teneinde de opening van deze tentoonstelling bij te wonen en U Mijnheer ROELL in het bizonder dat wij U bereid mochten vinden de tentoonstelling te openen. Het is ons een groote voldoening dat U alsmede Dr. DE VLUGT en de Heer VISSER, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement van O. K. W. het Eere- Voorzitterschap van de tentoonstelling hebt willen aanvaarden en aldus tezamen met het Eere-Comité naar buiten aan ons werk een bewijs van waardeering hebt willen verleenen. In hooge mate is ons bestuur erkentelijk jegens den Raad van beheer van de Kon. Vereeniging het Koloniaal Instituut, hetwelk niet alleen een aantal groote lokaliteiten in het Koloniaal Museum te onzer beschikking stelde en voor de indeehng der vereischte ruimten zorg droeg, maar tevens den bekwamen staf der afdeelingen Volkenkunde en Handelsmuseum in de Commissie van uitvoering dezer tentoonstelling delegeerde. Dank zij hunne onvermoeide voorlichting en medewerking gedurende de vele maanden van voorbereiding, is het mogelijk geweest het ingezondene op praktische en smaakvolle wijze te groepeeren. Het bestuur heeft gemeend dat de tentoonstelling, welke hoofdzakelijk op ons eigen land en koloniën betrekking zou hebben, leerzamer zou zijn indien wij ook een en ander zouden kunnen laten zien van wat in het buitenland op heemschutgebied wordt gedaan. Het is daarom dat wij naast het stamverwante Zuid-Afrika en België het stijlyerwante Zweden en Denemarken hebben uitgenoodigd iets van hun werk in te zenden. Sie meine Herren aus den befreundeten Staaten Belgien, Danemark, Schweden und de Unie van Zuid-Afrika, wir begrüssen sie im Namen des Bond Heemschut als Vertreter des Heimatschutzes ihrer Lander. Wir danken Ihnen dass sie persönlich hierher gekommen sind um selbst die Anordnung Ihrer schonen und interessanten Einsendung in Handen zu nehmen. Wir hoffen dass auch sie die üeberzeugung gewinnen werden dass sie nicht umsond Ihre Zeit und Mühe geopfert haben. Mochten die Eindrücke die sie aus Holland mit-nach Hause nehmen in Ihnen den Wunsch wachrufen widerum einmal unser Land auf zu suchen. Seien sie versichert dass sie uns immer herzlich willkommen sein werden. Wat wil deze tentoonstelling, zoo zal menigeen vragen die met het werk dat zijn naam aanduidt niet zoo zeer vertrouwd is. En dan is het antwoord dat deze tentoonstelling eenigszins een beeld wil geven van wat onder Heemschut eigenlijk is te verstaan, hoe de Heemschutorganisaties hier te lande werken en propaganda maken en welke vruchten deze arbeid reeds voor ons vaderland heeft afgeworpen. De Bond - Heemschut, organisator dezer tentoonstelling, is in 1910 opgericht, zal dus eerst in 1935 zijn vijf-en-twintig-jarig bestaan kunnen vieren, maar, wijl het plan tot oprichting reeds een jaar tevoren tot rijpheid was gekomen, beschouwen wij deze tentoonstelling als een eenigszins feestelijke herdenking van het zilveren jubileum van de Heemschutgedachte. Zooals de naam aanduidt bedoelde men een bond van zelfstandige vereenigingen te stichten, welke zich allen tot hoofddoel stellen het waken voor het behoud van de schoonheid van Nederland. De naam Heemschut heeft nu burgerrecht verkregen en wie van Heemschut spreekt denkt niet in de eerste plaats aan den Bond, maar bovenal -aan de wijdvertakte

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 6