HEEMSCHUT 35 hoe met steun van de Provincie enkele gemeenten belangrijke natuurreservaten konden ver werven Gooisch Natuurreservaat, Bosch van Heiloo en Berger Bosch. Betreffende de Provincie Zuid-Holland wordt getoond, hoe haar Bestuur door vaststelling van een z.g. Plassen-Verordening tracht te waken tegen het euvel der vuilstorting aan de boorden van vele, doch helaas niet alle en daaronder juist de belangrijkste, van de Zuid- Hollandsche plassen en waterloopen. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels komt uit le. met een kaart waarop de beschermde broedplaatsen in ons land, met de aldaar broedende vogels, zijn aangegèven; 2e. met een model vuurtoren, met beschermingslampen waardoor het zich doodvliegen van de vogels tegen den toren vrijwel geheel voorkomen wordt; 3e. enkele olieslachtoffers: vogels die in grooten getale door het residu der stookolie van de zeeschepen te gronde gaan4'e. een vitrine met uit ons land verdwenen, doch tevens met talrijker niéuw bijgekomen bróedvogels. Het Staatsboschbeheer demonstreert hier hoe deze Dienst het euvel der bosch- en heidebranden bestrijdt. In de tweede rubriekde oeconomische bearbeiding van de natuur, door ontginning, beek normalisatie enz., is zooals van zelf spreekt de Ned. Heide Maatschappij vertegenwoordigd, en wel op schitterende wijze door een groot diorama, dat de verschillende fasen van haar arbeid voorstelt: de heide vóór de ontginning, de bodem in bewerking, en tenslotte het landschap en het landschapsschoon dat ontstaan is na de ontginning. Zooals van zelf spreekt heeft de Bond Heemschut gaarne aan de Ned. Heide Maatschappij gelegenheid willen bieden te demonstreeren, hoe deze maatschappij het als haar onafwijsbaren plicht beschouwt i om te trachten, in plaats van veel oorspronkelijk natuurschoon, dat door haar arbeid moet verdwijnen, nieuw landschapsschoon te scheppen. Zooals ik immers ter andere plaatse reeds opmerkte, beteekent „Heemschut" niet alleen: het weren van de schen- nende, het heffen van de beschermende hand tot behoud van bestaande schoonheid, doch ook: het streven, dat de scheppende hand nieuwe schoonheid brengen zal. De Commissie „De Weg in het Landschap" („W.I.L.") toont met een serie sprekende foto's in de eerste plaats de „zonden" aan den weg bedreven: lintbebouwing, boomverminkingen, te veel aan borden, palen en geleidingen; daarnaast echter ook voorbeelden van goede en slechte wegbehandelinghoe het wel en hoe het niet moet, wat tracé, profiel en beplanting van de wegen betreft. De derde rubriekhet brengen van den mensch tot de natuur, bevat vooreerst een driedeelig diorama van den A.N.W.B.de ongerepte natuur in het bosch, dezelfde plek „verramponeerd" na een bezoek van dagjesmenschen, en wederom dezelfde plek wanneer het bosch door brand ten offer is.gevallen aan de onvoorzichtigheid van Het Publiek. De K.N.A.C. geeft onder de zinspreuk; „De K.N.A.C. openbaarde wat Heemschut ver gaarde" door diorama en foto's een beeld van de schoonheid van vaderlandsch Stad en Land. Het brengen van den mensch tot de natuur door middel van de studie, de wetenschap, toont de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging, die door een groote wandteekening laat zien den „kringloop, in de Natuur", zooals die zich in het bosch afspeelt, en waardoor duidelijk het biologische evenwicht en de noodzakelijkheid van het handhaven ook van de zoogenaamde schadelijke doch in werkelijkheid nuttige dieren naar voren komt; een inzending die middels een goede mondelinge toelichting zeker ook veel belangstelling bij de jeugd zal wekken Op de Heemschutgedachte en de jeugd hebben voorts betrekking ten eerste de inzending van de zoo uiterst nuttige Centrale Vereeniging voor Schoolwerktuinen en Boomplantdagen, die de eigen werkzaamheid van de jeugd in de natuur: door het werken in de schoolwerk- tuinen en door het, onder leiding, zelf planten van boomen, tracht te bevorderen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 13