14 HEEMSCHUT werd. Gedeputeerden vernietigden het Raadsbesluit, doch de Kroon keurde het weer goed, zoodat de weg er komen zal. Heemschut heeft daartegen geen bezwaar. Grachtdemping Monnikendam. Op de mededeelingen is een merkwaardig vervolg. Eerst zouden een groote gracht langs Bloemendaal en een dwarsgracht langs" Niesenoorts- burgwal gedempt worden. Door een adres van Heemschut en wellicht andere adressen kwam via de Provincie en den Minister de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg erbij te pas die mede het geval betreurde, doch raadde dan alleen maar de dwarsgracht prijs te geven. Aldus besloot de Raad. Toen kwam er echter een eenvoudige man die 'n adres schreef in den toon van „aan de heeren gedupeerde staten alsdat mijn schuitje daar ligt aan dat steigertje en mijn vader had daar ook zijn schuitje en die zijn vader ook en wij hebben daar altijd gewoond en onze buren ook en het water is onze weg en dat is ons recht." Nadien kwamen er Heeren van den Provincialen Waterstaat kijken en 't gaat niet door die gracht demping. 't Oud Germaansche recht -van Waterland zegevierde over alles. Crailoo in 't Gooi is een der weinige plekken waar nog bouwterrein is. Het Gooisch natuurreservaat stelt de grens aan bouwerij. Nu vlotten die terreinen niet. Een der merk waardige er zijn meer redenen is de karresporen. Dat zijn offlcieele erfgooierswegen waar de gooier recht op heeft. Wanneer men daar een bouwterrein, koopt en er loopt een oud karrespoor bolle weg geheeten door dan moet dat blijven. Al maakt men nog zoo'n mooie tuin, die bolle weg moet blijven, dwars erdoor, voor den erfgooier die 'n voer plaggen of grint van de heide gaat halen. Net als dat mestschuitje in Waterland, hiervoren genoemd. Telefooncellen langs de wegen, meer dan 2500 zijn in voorbereiding. Men schijnt nog al op eenige ongelukken te rekenen. Wat 'n dwaasheid in zulk een dichtbevolkt land waar men om de vijf kilometer een dorp en telefoon heeft Niettemin schijnt het al zoover te zijn, dat er 700 stuks langs de Rijkswegen zullen komen en zou het Ministerie van Waterstaat dit reeds goedgekeurd hebben. De kosten moeten, behalve van de telefoondubbeltjes, .komen van reclame op de cellen. Het lijkt ons wel npodig dat deze zaak 'n weinig geremd moet worden en tot praktische vormen teruggebracht. San Michele dei Frisoni. Dezer dagen haa een vergadering plaats van het Algemeen Bestuur. Daarin werd onder meer besloten een «Commissie in te stellen voor de San Michele dei Frisoni, de oudst bekende door Nederlanders gebouwde kerk in Rome, de St.\ Michiel der Friezen van vóór 't jaar 1000. Deze zaak blijft echter rusten tot de tentoonstelling voorbij is. Een goed punt voor 't volgend jaar wanneer Heemschut 25 jaar bestaat. De kerk te Muiderberg is afgebrand. Weder een monument verloren. Dit kerkje gelegen op een lagen heuvel langs de Zuiderzee is een bouwwerk uit de 16e eeuw dat oudtijds ook al eens uitgebrand is, jarenlang in ruïne gelegen heeft en in de 18e eeuw weder een dak en vensters en meubilair verkreeg. Nu ligt 't weer platgebrand, 't Was de kachel deze keer. Oude kerken hebben geen stookplaatsen Dan steekt men een kachelpijp door de houten gewelven en kappen, dat ziet men alom. De toren is oudtijds ook leeggebrand, doch heeft niet lang geleden een nuttige bestemming verkregen als lichtbaken voor de luchtvaart, 't Is een waarschuwing voor dorpskerkvoogden en Gemeentebesturen om te zien of de doorlaat van kachelpijp door de kerkkap voldoende beveiligd is. De Algemeene Vergadering der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten zal gehouden ■worden op 17 Maart te 2 uur, waar £)r. HENRI POLAK spreken zal en waar BURDET's de rentmeester van 't Gooisch natuurreservaat nieuwe vogelfilm vertoond zal worden. Deze vergadering zal worden gehouden in het Koloniaal Instituut, waardoor tevens voor de bezoekers een ongezochte gelegenheid zal zijn de Heemschuttentoonstelling te bezoeken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 4