24 HEEMSCHUT VEREENIGINGEN EN TIJDSCHRIFTEN Commissie tot bevordering van de Heemschutgedachte onder de jeugd. Het eerste Jaarverslag van de „Commissie tot bevordering van de Heemschutgedachte onder, de jeugd" constateert met voldoening dat zij allerwegen belangstelling heeft gevonden voor het streven der Commissie. Wel is waar zijn de tijdsomstandigheden weinig gunstig om aan de zoo hoog noodige geld middelen te komen; van de talrijke vereenigingen, organisatiën en personen aan welke om eenige subsidie werd gevraagd, hebben dan ook slechts een 24-tal zich tot financieelen steun bereid verklaard. Gezien derhalve het zeer matige geldbedrag waarover kon worden beschikt, is dit eerste jaar toch reeds heel wat bereikt. In de eerste en voornaamste plaats is te noemen de tentoonstelling „Schoonheid van Stad en Land" welke in den afgeloopen zome'r te 's Gravenhage in het Museum van het Onderwijs is gehouden. Daaraan hebben vrijwel alle Vereenigingen op het gebied van Heemschut en Natuurbescherming haar medewerking 'verleend; door samenwerking met een aantal Jeugd organisaties is direct contact met de jeugd verkregen en dientengevolge-hebben vele duizende scholieren met hunne geleiders den weg naar de even leerrijke als schoone tentoonstelling gevonden. Aan den heer H. CLEYNDERT AZN. in het bizonder wordt door Dr. BROUWER, den Secretaris der Commissie, voor zijn goede organisatie van het geheel dank gebracht. Uit het verslag blijkt voorts, dat bijna 2^0lezingen voor ouder-commissies, jeugd-organisaties, huishoud- -en landbouwscholen zijn gehouden. Bij het aldus verkregen contact viel telkens weder op te merken hoe de ouderen beseften hoeveel zij hadden gemist door van jongs af niet te hebben geleerd hun aandacht op de hen omringende schoonheid te hebben gevestigd, De Commissie vermeldt ten slotte met groote erkentelijkheid, dat de „Nederlandsche Natuur historische Vereeniging" hare afdeelingen sterk heeft aanbevolen de Commissie daadwerkelijk te steunen in hare plannen om in verschillende plaatsen voordrachten over de Heemschut gedachte en over natuurbescherming voor de jeugd, voor leerlingen van de kweekscholen voor onderwijzers en volwassenen te houden, met name door hunne leden voor zoodanige lezingen beschikbaar te stellen. De Nederl. Jeugdherberg Centrale zal aan de Commissie hare medewerking verleenen door verschillende tochten langs de jeugdherbergen samen te stellen en deze in boekjes te beschrijven, opdat de jongemannen, die langs die jeugdherbergen trekken, zullen weten waarop zij ten aanzien van landschapsschoon, architectuur, folklore, fauna en flora op hun tochten zullen moeten letten. Uit het vorenstaande zal het duidelijk zijn dat de Commissie haar werk breed heeft opgezet en met voortvarendheid tot uitvoering brengt. Van de belangstelling en medewerking van den Bond Heemschut kan zij zich verzekerd houden. Gevelsteenen. In het Novembernummer van het Maandblad der Vereeniging „Het Neder- landsch Openlucht Museum" is, van de hand van den heer C. VISSER, een verdienstelijk artikel te lezen over Gevelsteenen. Een aantal goede foto's van eenige der vele gelukkig nog behouden gevelsteenen, toonen duidelijk aan dat vaak aan knappe beeldhouwers het hakken der steenen is opgedragen. v. S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 14