ÏU HEEMSCHUT ,»uïï MAANDBLAD VAN DENrBOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN Eerst de tentoonstelling natuurlijk; die heeft erg' de aandacht omdat er buitensporig veel werk voor te doen is. Eerst deed de Heer KONING 't alleen doch geleidelijk zijn alle beschikbare krachten gerequireerd. Telefooncellen krijgt Nederland "nu langs de Rijks» en Provinciale wegen. De waarschuwing kwam uit Overijsel, doch het blijkt heel Nederland te betreffen. De A.T.H.M. is eene onder medewerking van P.T.T. opgerichte particuliere maatschappij welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van 2500 telefooncellen langs allé hoofdwegen in Nederland tevens ten dienste van hulp bij ongelukken. Het Roode Kruis is hieraan verbonden. Iedere cel zal behalve telefoon een brancard met toebehooren bevatten. De cellen zullen op elke 5 K.M. aan den weg geplaatst worden met 100 M. daatvoor en daarachter waarschuwingspaaltjes. De telefooncel is met een „accent" aan den telefoondraad verbonden. De reclame op de de cellen zal ten deele de kosten moeten dekken. Hoe moeilijk is 't de nuttigheid te dienen en tevens de schoonheid te eeren. Een pakhuisje te Alkmaar, de middelste uit een gïoep van drie aan de Oudegracht, dreigde verloren te gaan. Met een kleine bijdrage als aapmoediging en met de stuwkracht van den Directeur van Bouwtoezicht maakt het schilderachtige geveltje weer een kans. Er zal op toegepast worden het systeem van in elkaar laten en achterover drukken, patent Houtmarkt Haarlem, zie Juninummer 1933 van 't Maandblad. Omtrent de vestingwallen te Doesburg werd vernomen, dat de Werkverschaffing adviseerde tot afgraving der wallen. Hopelijk is in deze zaak het laatste woord nog niet gesproken. Monumenten van geschiedenis zijn waard ervoo'r te strijden, hebben daar recht op, want ze zijn het geestelijk goed der Nederlandsche nat ik. Uitpad, een nieuw woord met nieuw gezichtspunt. Een nieuw middel om buitenplaatsen te behouden. Er is ergens een buitenplaats die gevaar loopt verkaveld te worden tot vele perceeltjes met nog meer huisjes, ieder met een hekje aan den weg of een bruggetje over de sloot. Nü zegt de weg-eigenaar Rijk," Provincie, Gemeente neen, vroeger was hier één huis, één buitenplaats met één uitpad en meer dan één uitpad aan dezen weg kunnen we niet toestaan. Dan rust op dien grond wel geen bouwverbod, doch men kan er niet uit. Welk een verlichte uitvinding, het uitpad. Oosterbeek wordt van velerlei zijden bedreigd, nu{ dit, dan dat. Er zijn nu plannen voor een auto-renbaan. Auto-rennen is noodig. En omda4t ons land te klein is voor een Tour de France gaat men auto-rennen op een baan. En qmdat zulk een auto-renbaan op een mooie plek komen moet is Oosterbeek verkozen. De omgeving mag men dan wel extra voorzien van telefooncellen met brancards, bovenvermeld. De San Michele Dei Frisoni te Rome, het allëroudste Nederlandsche kerkje te Rome, de Sint Michel der Friesen, waarover Prof. G. J. HOOGEWERFF in het November-nummer 1933 schreef, trekt zoodanig de aandacht dat, zoo de voorteekenen niet bedriegen, een Heemschut commissie ontstaat met het doel dit oeroud Nederlandsch monument in eere te herstellen. Inderdaad, San Michele dei Frisoni 'van vóór °'t jaar 1000, daar moet iets aan gebeuren. Mooi voor 1934. Want elk jaar een nieuwe Heemschuttelg. In 1932 de W. i. L., in '33 de tentoonstelling, in '34 hopelijk de San Michele defi Frisoni. 't Adviesbureauwerk zakt af sedert dit grootendeels werd overgedaan aan de Provinciale schoonheidscommissies. Niettemin komen nog minstens 5 bouwplannen per week binnen. Wat vele jaren geleden een devies was „een huis per dag" is nu gewoon en weinig geworden. Dus alhoewel het adviesbureau bezig is te verdwijnen en geheel verdwijnen zal zoodra de laatste provincie N. Br. een schoonheidscommissie heeft, wordt toch nog de totstand koming van één leelijk huis per dag voorkomen. Secr. A. K. =S=^

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 3