12 HEEMSCHUT eens voelen als eigen zelfstandig schepsel met een eigen leven en met eigen verantwoordelijkheids gevoel tegenover zijne omgeving. Dan zal hij belangstelling toonen voor wat hem daar buiten in de natuur voorbijgaat, maar ook, ert dat is nog veel belangrijker, voor wat hij daar in zijn innerlijk beleeft. Hij zal tijd hebben en gelegenheid, zonder gestoord te worden, eenè nota te nemen van zijn eigen gedachtenleven. Misschien zullen er enkelen den weg leeren naar dat eene in ons, dat wij met al onze medeschepselen gemeen hebben en dat ons ver,- bindt met de omgeving daarbuiten. Zoo komen nieuwe scheppende krachten, die onze maatschappij broodnoodig heeft, om uit de tegenwoordige moeielijkheden te komen. De stedeling, die na een dag in de vrije natuur terugkomt, ziet zijne moeielijkheden en zijn werk, zijn omgeving en roeping weer met andere oogen. Hij zal frissche levenskrachten onttrokken hebben aan de bosschen, waarvan wij nü een klein stukje trachten te verdedigen omdat zij anders omgevormd zouden worden tot een wig, die deze geheele streek zou beinvloeden en in weinige jaren veranderen in een geestdood villapark, of althans niet in een dinamo voor nieuwe menschenkracht. Waarom toch moet Heemschut steeds in het geweer komen, omdat men met zeldzame kort zichtigheid de menschelijke nederzetting neerplakt, juist midden in de mooie brokjes natuur of kuituur. Ziet men dan niet, hoe men bedrogen uitkomt. Als de kostbare terreinen uit verkocht zijn en de dure landhuizen gebouwd is ook de reden van de vestiging, de vrije natuur, verdwenen. Wordt het geen tijd, dat de wetgever zich voorziet van zeer uitgebreide en deskundige voorlichting en een schema ontwerpt van gebieden, die niet mogen worden verkaveld en als recreatie voor de menschheid aangewezen. Dat men ook bij die dichte bevolkingscentra, die te ver van deze oorden gelegen zijn, nieuw natuurschoon aanlegt. Oernatuur vinden wij in Nederland bijna niet meer en wat men als natuur beschouwt en beschermt is ook aan geplant door onze voorouders. Het thans heengaande geslacht exploiteert te dikwijls voor klein eigen voordeel, wat later het groote geestelijk belang moet steunen, van hen, die nu jong zijn en die na ons komen. Het verlorene is door deze kortzichtigheid vaak onherstelbaar. Het nieuw scheppende jonge, wassende, levende, moet gesteund, niet door afgunst verdrongen. Voor Heemschut zou het goed zijn, vernieuwing, het nieuw stichten van natuur of cultuur,- schoon, in de hand te werken en te steunenMen noemt een Heemschutter wel eens een antiquair, maar naast conserveeren staat men aan de zijde van de bouwers, tegen de sloopers van beter leven. De menschen moeten weer komen en spoedig komen, tot een leven van rustiger bezinning met verstandiger krachtenverdeeling. Daarom is het spoedig aankweeken en verder cultiveeren van geestkracht in de natuur noodig. Het behouden en scheppen van de gelegenheid daartoe is een werk, dat een weldaad in het groot beteekent aan de geheele aarde, een zegen voor planten, dieren en menschen, een bevordering van vooruitgang in goeden zin, een bouwen aan, een verwezenlijken van een ideaal, dat waard is ervoor te leven. Bilthoven, 9 Dec. 1933. A. H. HAARSMA VAN OlICOOP, Dir. Tiha-Instituut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 14