JOHANNAHOEVE TE OOSTERBEEK 116 HEEMSCHUT Den laatsten tijd schijnt onderget. bij U (aankondiger te moeten zijn van treurige dingen en bijna vervelend zou deze reeks gebeurtenissen kunnen schijnen als ze onbelangrijk waren. Helaas, het gaat om Oosterbeek. Het is wél bar tegenwoordig in deze Gemeente. Pas de „Hoog-Oorsprong" en het gevaar, dat deze natuurpracht bedreigt, niet het minst door de bebouwing bij den Italiaanschepr}weg, nu weer de „Johannahoeve". De bouwspeculanten hebben een bijzonder fijnen neus voor Oosterbeek en in versneld tempo schijnen zij het proces, de verminking van het natuurschoon, te willen voltrekken. Overal in den omtrek bemerkt men de teekenen van den voortgang van dezen kanker. Op Park Doorwerth komt een natuur- en. strandbad. Bij den Amsterdamschen weg (gedeelte vóór den Koningsweg) aan weerszijden is bouwterrein te koop, een pracht land. Bij station Wolfeze: steeds meer huizen. t Bij Panorama hoeve (in de buurt van Buunderkamp tusschen Wolfeze en Ede) reeds eenige villa's; en men is verwonderd, pijnlijk verbaasd, zoo ver reeds van een centrum verwijderd, de natuur ten offer te zien vallen aan de^bebouwingsrage. En nu de Johannahoeve! Wat te zeggen van de schoonheid vandit 700 H.A. groote domein? Weer anders is het als de boschrijke streek de zoom zélf. Prachtige vergezichten, bijna grootsch, als in een berglandschap, heeft men er van bepaalde hooge 'punten in dit zacht glooiend terrein. En alles is zoo vredig en landelijk. Een groote bekoring geeft de aanblik van het beboschte Waldfrieden en de Bilderberg over de laagten heen; er zijn eenige oude wegen en laantjes. WaldfriedenMet zijn heerlijke sfeer van naaldhoutbosch op groote helling noordwaarts af loopend grenst het aan de Johannahoeve-terreinen, waar men o.a. een autoracebaan wil maken Moeten wij bij deze onuitstaanbare gedachte berusten omdat het toch niet tegengehouden kan worden? Wat een ongetuk toch, als men van natuur houdt! Wat een voordeel voor een land als Luxemburg, waar de mensch.de rotsen en bergen ten minste niet kan vernielen Fr. Althuizen. Ter toelichting van bovenstaande jammerklacht geven wij onderstaand bericht uit de plaatselijke pers eind September „Naar wij uit betrouwbare bronnen vernemen worden momenteel door den eigenaar van de Johannahoeve onder Oosterbeek-Wolfheze, de heer G. VAN MESDAG te Hilversum, onder handelingen gevoerd met een combinatie van zakenlieden tot verkoop van het geheele bezit ter grootte van rond 700 H.A. Indien deze verkoop tot stand komt is het de bedoeling der combinatie een groot deel van de terreinen te bestemmen voor sportdoeleinden, tennis- en voetbalvelden, wielerbaan, sintelbaan, wellicht zwembad, enz. Als centraal punt voor deze onderneming is de plaats van de vroegere renbaan van Wolfheze gedacht. In wijden boog om deze terreinen zou een autoracebaan worden aangelegd. Voor een deel zou het mogelijk zijn de terreinen van Johannahoeve met de daarop staande boerderijen in hun 'tegenwoordige bestemming te behouden. Andere gedeelten zouden als bouwterrein in exploitatie kunnen komen. Indien deze opzet tot uitvoer komt vervalt het plan, dat deze zelfde combinatie onlangs heeft opgezet om een autorace-baan in de omgeving van Teriet aan te leggen. Om verschillende redenen is verwezenlijking van dat oude plan niet wenschelijk. Een beslissing is binnen enkele weken te verwachten. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 10