COMMISSIE „DE WEG IN HET LANDSCHAP"-W.I.L. HEEMSCHUT 107 Het adres in zake een goede landschappelijke behandeling en verzorging van de wegen in ons land, dat de Commissie, zie het Maandblad van Mei, gezonden heeft aan den Minister van Waterstaat en aan alle Colleges van Gedeputeerde Staten, is thans ook verzonden geworden aan de Besturen van de Provinciale Waterschapsbonden, opdat deze er de weg- beheerende Waterschappen in hunne Provincie van in kennis stellen, en aan de Voorzitters van de Afdeelingsbesturen van de Vereen, v. Ned. Gemeenten, opdat deze den inhoud zullen doorgeven aan de daarvoor in aanmerking komende Gemeenten; verder aan al de Provinciale Schoonheidscommissies en aan de Provinciale „Landschappen"; en tenslotte aan verschillende daarvoor in aanmerking komende organisaties als de Commissie voor Overleg van de Wegen, het Ned. Wegencongres, A.N.W.B., Ned. Instituut v. Volkshuisvesting en Stedebouw, Kon. Inst. v. Ingenieurs, Bond v. Ned. Tuinarchitecten, Ned. Heide Maatschappij, Vereen, van Hoofdambtenaren. De Commissie hoopt, dat door deze ruime verspreiding de denkbeelden, die in dit adres worden verdedigd, tenslotte bij allen, die direct of indirect bij den aanleg van de wegen in ons land betrokken zijn, ingang zullen vinden. BOEKBESPREKING Vrije wandeling. Onder dezen titel heeft de uitgever S. W. MELCHIOR te Amersfoort in handig formaat de lijst van landgoederen gepubliceerd, welke zijn gerangschikt onder de natuurschoonwet 1928 en de voorwaarden, waarop deze voor het publiek zijn opengesteld. Deze uitgave onderscheidt zich van de andere lijsten, die de A.N.W.B. en de Ned. HeideMij. reeds heeft laten verschijnen door de bijvoeging van kaartjes. Voor elke provincie is een afzonderlijk kaartje afgedrukt, waarop de ligging van de betrokken landgoederen met een cijfer, dat overeenkomt met het nummer van de lijst, is aangegeven. Dit is een goede gedachte geweest, aangezien de namen van de landgoederen in den regel het groote publiek te weinig zeggen en ook een globale omschrijving van de ligging onvoldoende is. Het is echter jammer, dat geen andere kaartjes zijn gebezigd. De kaartjes zijn n.1. overgenomen uit DE BOS' schoolatlas van Nederland, waarop alleen waterwegen en spoorwegen voorkomen en geen gewone verkeerswegen, die zooveel gemakkelijker punten voor oriënteering opleveren. Daarbij is de schaal ook wel erg klein, waardoor de cijfers niet duidelijk zijn en onevenredig groote ruimte beslaan. Een zuiver aangeven was daardoor niet steeds mogelijk. Bovendien komen enkele onnauwkeurigheden voor. Zoo is b.v. het landgoed de Noeren bij Zundert ten Zuiden van die plaats aangegeven, terwijl het ten Westen ervan ligt. In Overijssel zijn de nummers 43 en 44 verwisseld. In een eerste uitgave sluipen echter steeds enkele fouten. Bij een herziening zullen die wel verdwijnen. Een dergelijke uitgave heeft trouwens spoedig aanvulling noodig, aangezien aan de 177 stuks, die de lijst thans vermeldt, nog telkens nieuwe worden toegevoegd. De uitgever was dan ook aan een goedkoope uitgave gebonden. De prijs is thans op slechts f 0.50 gesteld, zoodat de aanschaffing ervan voor liefhebbers van wandelen, die de tegenwoordige tijd gelukkig weer velen kent, geen beletsel behoeft te zijn. De eerste druk moge spoedig uitverkocht zijn In een volgenden druk wil de uitgever wellicht met de gegeven wenken rekening houden. In ieder geval voorziet de uitgever ook in den onderhavigen vorm ongetwijfeld in een behoefte. Laten allen, die het boekje in handen krijgen niet verzuimen, de raadgevingen, die achter in het boekje zijn afgedrukt, ter harte te nemen. Deze wenken, die een tolk zijn voor de heemschutgedachte, zijn op zichzelf ongetwijfeld reeds een ruime verspreiding waard! Ir. G. A. OVERDIjKINK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 13