HEEMSCHUT 95 In deze eerste vergadering werd de heer Mr. F. J. VAN LANSCHOT tot voorzitter gekozen op wiens voorstel de Commissie W.I.L. (Weg in het Landschap) werd gedoopt. Het doel van de Commissie is de bevordering van een goede landschappelijke behandeling en ver zorging van de wegen en hunne omgeving in ons land in den meest uitgebreiden zin des woords. De Commissie bestaat uit 15 leden. De juiste samenstelling meen ik achterwege te kunnen laten, aangezien die in het Maandblad in het Meinummer werd vermeld. De Commissie is dadelijk met enthousiasme aan zijn werk begonnen en heeft allereerst een werkprogram opgesteld. Dit werkprogram is in verband met het doel van de Commissie en de vele uiteenloopende belangen, die moeten worden behartigd, zeer uitgebreid. Het is volledig afgedrukt in het Aprilnummer van Heemschut. Een enkele greep wil ik eruit doen. In de eerste plaats verdient vermelding de brief, die uitgegaan is aan den Minister van Waterstaat en aan Gedeputeerde Staten van onze provincies, waarin de aandacht wordt gevestigd op het groote belang van een goede landschappelijke behandeling en verzorging van de wegen. In het bijzonder is de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, hieraan vanaf het allereerste begin van den wegenbouw, de noodige aandacht te besteden. Op een tijdige en voortdurende samenwerking tusschen technici en landschapskundigen wordt aangedrongen. Een dergelijke brief zal binnenkort ook worden gezonden aan de wegbeheerende water schappen: Tevens zal kennis ervan worden gegeven aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende organisaties. Op het programma komt voorts voor: het zelf geven van adviezen van algemeenen aard in bijzondere gevallen, het propageeren van het instellen van provinciale landschapscommissies, zooals die in Overijssel bestaat. Voorts wil ik noemen het opwekken van belangstelling voor alles wat samenhangt met de waarde van de landschappelijke schoonheid van den weg in zijn omgeving door lezingen, publicaties, brochures, het vermijden van ontsiering van den weg door reclame, wettelijke borden, het voorkomen van maatregelen van stedebouwkundigen aard, die bestaande wegen noodeloos van karakter zouden doen veranderen. Dan is voor de Commissie een voorname taak weggelegd in het maken van studies over de landschappelijke behandeling van wegen en hun omgeving en alles wat daarmee samenhangt. Voorts ook op het gebied van ontspannings wegen in samenhang met gewestelijke of streekplannen of plaatselijke uitbreidingsplannen. Gij ziet uit deze greep, dat de Commissie voorloopig niet om werk verlegen behoeft te zitten. Van de tot dusver gedane werkzaamheden noemde ik reeds de opstelling van het werkprogram en den brief aan den Minister van Waterstaat en Gedeputeerde Staten. Vermelding verdient voorts nog het adres, dat werd gericht aan B. en W. van de gemeente Renkum in zake den aanleg van een weg op een terrein, behoorende tot „Hoog Oorsprong". Aangezien uit een daartoe ingesteld onderzoek was gebleken, dat de aanleg van den weg reeds vaststond en was vastgelegd in het uitbreidingsplan is aan B. en W. geadviseerd omtrent de aankleeding van den weg het advies in te winnen van een ervaren landschaps-architect. Thans wordt voorbereid de samenstelling van een brochure, waar in populairen vorm aan de hand van vergelijkende foto's verschillende vraagstukken zullen worden Behandeld, die zich voordoen ten aanzien van de landschappelijke behandeling van wegen. Het is de bedoeling het vraagstuk van verschillende kanten te belichten om duidelijk te doen uitkomen, dat de zorg voor de aankleeding van den weg en zijne omgeving de volle aandacht noodig heeft van hen, aan wie de belangen zijn toevertrouwd, waarbij adviezen van ter zake kundigen niet kunnen worden gemist. Ik hoop, dat hiermede voldoende uitkomt dat de Commissie W.I.L. zich bewust is dat zij een grootsche taak heeft te vervullen in het belang van de schoonheid van ons land. Ir. G. A. OVERDIJKINK, Bilthoven, Augustus 1933. Houtvester Staatsboschbeheer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 13