78 HEEMSCHUT van het fraaie Poirtershuisje wordt bezegeld. De werkverschaffing zou de prachtige binnen grachten van de vesting Willemstad uitdiepen, wat een goed plan was, maar tevens, omdat men met de uitgegraven- specie geen weg wist, een deel der buitengrachten opvullen. Met het doel de werkeloosheid te lenigen wil men in Woerden den Ouden Rijn tot boulevard maken en in Enkhuizen den Havendijk dempen. Ook het grachtje van Bolsward heeft kans slachtoffer te worden. Laat ik er nu bijvoegen dat, dank zij het alarmblazen van Heemschut en anderen, hoogere autoriteiten hebben ingegrepen, het Provinciaal bestuur ten aanzien van het Damsterdiep en Bolsward en de Rijkswerkverschaffing zelve in Willemstad, zoodat èn binnen- en buiten grachten in dit geval door de verrichte werkzaamheden inderdaad gebaat worden. En van het dempen van den Ouden Rijn zal ook wel niets komen. Maar het zoeken naar objecten voor eenvoudige werkverschaffing als sloopen en dempen gaat natuurlijk door en het zal dus zaak wezen dat wij allen de gevaren welke dreigen goed in het oog houden en elkander tijdig waarschuwen. Nog moet ik een enkel woord zeggen over ons plan een Heemschuttentoonstelling te houden. Aanvankelijk hadden wij daarvoor September en October van dit jaar gekozen, maar in overleg met de Commissie voor de Haagsche Heemschuttentoonstelling is het wenschelijk gebleken ons eigen plan eerst in het voorjaar 1934 tot uitvoering te brengen. Met de voor bereiding zijn wij reeds eenigen tijd bezig. De Commissaris der Koningin van Noord-Holland en de Burgemeester van Amsterdam aanvaardden bereidwillig het Eerevoorzitterschap en een groot aantal vooraanstaande personen in de schoonheidsbeweging hebben in het Eere-Comité zitting genomen. De heer KONING, van wien het denkbeeld een tentoonstelling te houden, is uitgegaan, heeft de Heemschutvereenigingen der Skandinavische landen geneigd bevonden met een inzending te komen. Ook van de medewerking van België, Zwitserland en Zuid- Afrika hebben wij ons verzekerd. Reeds nu zijn wij bizonderen dank verschuldigd aan het bestuur van het Koloniaal Instituut, dat op de meest royale wijze zijne lokaliteiten voor de tentoonstelling ter beschikking zal stellen en bovendien voor een selecte inzending op koloniaal gebied zorg zal dragen. Ofschoon ons bestuur zich in geenen deele de groote moeilijkheden ontveinst welke aan het inrichten van een tentoonstelling, Heemschut waardig, verbonden zijn, zoo heeft het toch daartoe besloten. Het meent dat geen beter propaganda voor de Heemschutbeweging te denken is dan door op overzichtelijke wijze, kunstzinnig gerangschikt, te laten zien wat Nederland in honderderlei vormen aan oud schoon nog bezit, hoeveel daarvan werd aangetast en bewaard en, niet het minst belangrijke, hoe nieuwe schoonheid voor nu en de toekomst kan worden bevorderd. Het propagandistisch woord, gesproken en geschreven, is zeker van veel nut maar invloedrijker, althans voor de massa, is de daad. Heemschut vertrouwt op U aller medewerking te mogen rekenen om ons ernstig pogen tot een groot succes te maken Aan dit openingswoord zou zeker iets ontbreken indien ik geen melding maakte van het gouden jubileum van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, dien wij onzen ouderen broeder in de Heemschutbeweging mogen noemen. Indien zoovele honderdduizenden thans warm voelen voor landschaps- en monumentenschoon en daardoor ook voor behoud en herstel van wat Nederland zoo overvloedig bezit, dan is dat in de allereerste plaats aan den A.'N. W. B. met 'Zijn onvolprezen voorzitter BERGSMA en ondervoorzitter POS te danken. De oudere Bond heeft den jongeren Bond Heemschut den weg gebaand en geëffend. Mogen zij nog ongetelde lustra samenwerken tot het vervullen van de idealen, welke beiden nastreven fn vol vertrouwen dat die wensch vervuld zal worden open ik deze vergadering.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 9