HEEMSCHUT 75 Te de Koog op Texel wilde men voor werkverschaffing houten optrekjes in het duin bouwen dit ging niet door wegens veler protest. Te Westzaan lagen in den openbaren weg toegang gevende tot de Gemeentewerf oude grafzerken met namen die in de Zaanstreek een goeden klank hebben. Heemschut deed een poging deze zerken een betere plaats te doen geven. Het Gemeentebestuur deed echter de namen eruit hakken en vernietigde daarmede genealogische gegevens. Langs het Leekstermeer (Gr.) verschijnen minder fraaie zomerhuisjes; advies werd verstrekt hoe deze bouwerij tegen te gaan. Het oude raadhuis te Nieuwkoop dreigt gevaar doordat een grooter nieuw raadhuis werd gebouwd. Van verschillende zijden werd gepoogd dit oude bouwwerk te behouden. Op verzoek der Belgische Vereeniging Natuur- en Stedenschoon hield de secretaris te Antwerpen een voordracht over de wijze van restaureeren van oude bouwwerken. Te Groningen besloot de Raad het Damsterdiep te dempen en tevens het Poirtershuisje dat eenige jaren geleden keurig gerestaureerd is, af te breken. Dit ging niet door wegens protest van verschillende zijden. Te Elburg wil men buiten de wallen huisjes bouwen waardoor het fraaie uitzicht bedorven zou wordendit schijnt voorloopig van de baan. Te Veere wil men aan den overkant van de haven huisjes bouwenaan het Gemeentebestuur werd een advies gegeven op welke wijze dit voorkomen kan worden. Te Oosterbeek werd dwars door het fraaie landgoed Hoog-Oorsprong een breede weg gemaakt; de bemoeiingen van Heemschut kwamen te laat Te Oostburg (Z.-Vl.) wil men den ouden zeearm het Zwin door een dijk afsluiten, waardoor een botanisch belangrijk gebied teloor gaat. Het deel aan de Belgische zijde is daar van Staatswege als monument geclasseerd. Een aardige oude gevel te Harlingen aan de haven werd na bezoek ter plaatse behouden. Een oude en fraaie gevelsteen in de Binnendommerstraat werd gekleurd en daardoor hersteld. Voor een oud Keerschut bij Dwingelo (O.) werd een poging tot behoud gedaan door dit merkwaardig werktuig in de goede zorgen van het Kon. Inst. v. Ing. aan te bevelen. Maandblad. Ondanks den slechten tijd werd het Maandblad vergroot van 8 tot 12 pagina's en de oplaag vergroot voor propaganda. De copie vloeit van alle zijden toe. Zijn het niet steeds beroepsjournalisten of letterkundigen die de bladzijden van ons blad vullen, de belang wekkendheid hunner bijdragen is er niet minder om. Feitelijk moeten de uitgaven voor het blad voor een goed deel gedekt worden door de inkomsten der advertentiën. Daar is in dezen tijd echter geen mogelijkheid voor; niettemin worden steeds pogingen gedaan. Adviesbureau. Ingevolge de besprekingen met de Provinciale Schoonheidscommissiën werd met ingang van 1 Januari 1933 in alle provinciën het werk aan deze commissiën overgedaan, behalve in Brabant, waar nog geen prov. Schoonheidscomm. is. Verder werden eenige Gemeentebesturen gehouden wegens bijzondere wenschen of redenen. Zoodoende verminderde het werk van het Adviesbureau. Toch worden nog gemiddeld 4 tot 6 projecten per week behandeld. De werkwijze is echter gewijzigd. Vroeger werd voor vrijwel elke mislukking een nieuw ontwerp gemaakt. Thans worden aanwijzingen gegeven opdat de inzender zelf zijn minder geslaagd ontwerp verbeteren kan. Het feit dat niet ieder een huis mag bouwen naar zijn wensch doch dat daarop zeker toezicht is, deze gedachte is in den loop der jaren zoodanig ingeburgerd, dat voornoemde werkwijze goed werkt en weinig verzet ontmoet. Dit is in hoofdzaak wat in 't atgeloopen jaar aan het Secretariaat gebeurde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 6