60 HEEMSCHUT Frankrijk, Engeland. Dit verschijnsel heeft een goede kant doch ook een kwade. Omdat het een goede zijde heeft, kan het niet tegengegaan worden, om de kwade kant moet dit echter wel gebeuren. Om uit deze moeilijkheid te komen zijn er twee middelenZorgen, dat in iedere streek een naar de behoefte berekend percentage natuurschoon ongerept blijft. Dit middel is hier toegepast. De gemeente Renkum heeft zelf ruim 200 H.A. aangekocht, de stichting het Geldersche landschap bezit de Duno, eenige landgoedbezitters bewaren zorgvuldig het ongerepte en veroorloven wandelaars ervan te genieten. Het tweede middel is de architectuur te veredelen, opdat, wat nu vaak een storend element in het landschap is, het huis, in de toekomst het versierende en verlevendigende element wordt. Dat zulks mogelijk is, bewijzen reeds, ook hiereenige landhuizen. In die richting lijkt mij er ook een taak voor Heemschut weggelegd. De gemeente Renkum is aangesloten bij de Geldersche Schoonheidscommissie, die adviseert over bouwprojecten. Evenwel zullen de resultaten onvoldoende blijven zoolang de bouwers zelf niet gebruik maken van ervaren en aesthetisch ontwikkelde architecten. Ik meen, dat het niet ondienstig zou wezen als Heemschut eens de zeer urgente kwesties van uitbreidingen en bebouwingen liet behandelen niet door gevoelige leeken doch door rustig-overwegende, ervaren en aesthetisch gevormde deskundigen. J. WESSELINK, Voorzitter V. V. V. Noot van de Redactie: Wij hebben gemeend ook een „andersdenkende" het gevraagde woord te moeten verleenen. Onze meening behoeven wij niet daarbij te geven aangezien deze voldoende bekend is. De weg door Hoog-Oorsprong was een verloren zaak, bleek reeds eenige jaren vast te liggen in een goedgekeurd uitbreidingsplan. VEREENIGINGEN EN TIJDSCHRIFTEN In Drente, maandblad gewijd aan historie, folklore, heemschut enz., staat een aardig gedicht van L. KOOPS, een ode aan de Drentsche Hunnebedden. De dichter brengt in onze ver beelding hoe de gigantische steenen, na in den oertijd met het gletscherijs naar deze streken te zijn gekomen, in tallooze eeuwen later door kracht van de menschelijke hand werden gesleept en gerold „naar 't graf van den krijger die als held was gevallen". En aan het slot de troostende verzuchting dat „mocht ook het menschelijk geslacht zijn verdwenen, gij hunnebed staat, met uw keien en steenen, zoolang de aarde geschiedenis schrijft". De Provinciale Utrechtsche Commissie tot instandhouding en bevordering der schoonheid van Stad en Land heeft eene „Memorie" inzake de vernietiging van het landelijk schoon in de Provincie Utrecht het licht doen zien. Het geschrift heeft in het bizonder de streek tusschen Utrecht en Arnhem op het oog, doch richt zich daarmede tevens tegen de vele gemeentebesturen in Nederland, die" voortgaan het eeuwenoude natuurschoon te vernietigen door, uit lust om hun inwonertal steeds verder te vergrooten, den bouwspeculant toestaan zonder eenig aesthetisch plan hunne gemeente met ontelbare kleine huisjes te bepooten. Op Provinciale bemoeiing wordt, in navolging van wat ten aanzien van het Gooische natuur reservaat in N.-Holland met zooveel goed gevolg is geschied, aangedrongen. Een gelijke liefde voor Holland's natuurschoon, heeft den heer J. J. TALSMA, burgemeester van Kamerik en Zegveld, in Heemschutkringen wel bekend, eene monografie in de pen gegeven, welke hij „Bescherming van het Landschap" heeft getiteld. De lezing daarvan zij aan Rijks- en Gemeentelijke autoriteiten die in uitbreidingsplannen en huizenbouw het laatste woord hebben, ter lezing aanbevolen. Menno van Coehoorn. Wij mochten het eerste Jaarverslag met financieele verantwoording ontvangen van de Stichting „Menno van Coehoorn", welke na lange voorbereiding, in April 1932, formeel tot stand is gekomen. Vooralsnog is haar voornaamste werk geweest te trachten van de Regeering gedaan te krijgen dat zij de wallen van Willemstad in gebruik zal mogen ontvangen. v. S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 15