38 HEEMSCHUT pleinen b.v. te Brussel het marktplem in hun geheel „geclasseerd" zijn. Zoover zijn we in Nederland nog niet. Wat is nu eigenlijk een monument. Wanneer een hoogleeraar in de klassieke kunstgeschiedenis in het Geldersche land opgravingen verricht naar een oud Romeinsche legerplaats of in 't Limburgsche de fundeeringen eener Romeinsche „villa" blootlegt, dan is dit een monument. Dan dient hierover op" een of andere wijze de beschermende hand uitgestoken te worden. Wanneer in de Gooische heide grafheuyelen van oer-oude voorvaderen gevonden worden, dan dienen niet deze heuvelen door ond^eskundigen omgewroet en vernield te worden doch dient er in eenigerlei vorm bescherming tg zijn. In de stad zijn monumenten in de eerste plaats oude huizen. Niet alleen de gevels doch het geheele huis. Wie alleen de gevel bedaart handelt als de man die uw ontsnapte huisdier terugbracht doch „opgezet", alleen het huidje zonder de ziel. Monumenten zijn verder de kerken, de torens, doch ook de oude bruggen, ja zelfs een enkelen keer een stuk kademuur als 't maar oud genoeg is of een grenssteen, een banpaal, een gevelsteen, een gedenksteen, zoonoodig zelfs een bijzondere boom. 't Is maar waar men de grens wil trekken. In 't algemeen is een monument een zoodanig bouwwerk of voorwerp, aan plaats gebonden, dat hetzij op zichzelf, hetzij in het stadsbeeld een objecj: is van geschiedenis of kunst. Daarbij dient bovenal de schoonheid gediend te worden. Hieruit blijkt tevens dat een monument niet aan tijd ge bonden is. Gewoonlijk neemt men als monument alles wat ouder is dan een bepaald jaar, waarvoor de een vindt 'tjaar 1800, terwijl de ander 1850 een nette grens vindt. Dit is natuurlijk onjuist. Men dient de bouwwerken naar hun" kunstwaarde te beoordeelen. Zelfs is het zeer goed denkbaar een nieuw bouwwerk van groote verdienste of een bouwwerk dat een keerpunt in de architectuur vertegenwoordigt als monument te beschouwen. De Rijkslijst van Monumenten van geschiedenis en kunstgaat niet verder dan 1850 om af te blijven van het oordeel over nog levende bouWmeesters; zeer juist gezien want zulk een lijst moet toch te eenigertijd herzien worden en dan' kan men de grens weer opschuiven, toegerust met ervaring en gewijzigd inzicht. In de kleinere gemeenten die een monumentenverordening hebben heeft men deze Rijkslijst veelal zonder meer overgenomen. De overheidsmaatregelen. 3 In November 1931 was te Athene het Internationaal Monumentencongres, dat ik het genoegen mocht hebben mede te maken. Daar waren niet minder dan 24 natiën vertegenwoordigd die trachtten elkaar in 't Fransch iets van,- de monumentenzorg in hun land mede te deelen, behalve de Italianen, die in hun wereldtaal 't Italiaansch spraken, bij enkelen voorafgegaan door den fascistengroet. Een belangrijk onderdeel van de congresstof vormde de monumenten wetgeving. Daar bleek dat Nederland een dgr weinige staten was die geen monumentenwet hebben. Don EMILIO MOYA, architect, conservator van het Alhambra te Granada, wist mede te deelen dat de eerste Spaansche monumentenwet-dateerde van 't jaar 1802, herzien in 1850 en nog eens in 1915. Zijn resumé luidde: La législation espagnolle pour la défense Ades monuments historiques et artistiques a pour but d'empêcher leur ruine, leur destruction totale ou pareille, les modifications susceptibles de leur faire perdre leur caractère particulier, et leur transport hors du territoire national. Les derniers dispositions ont principalement pour but de déterminer a ce sujet les rapports entre 1'Etat d'une part et les collectivités ou les particuliers d'autre part. II existe en Espagne des monuments nationaux, des monuments architectoniques et de monuments historico-artistiques. M. FRANCESCO PELLATI deelde van de Italiaansche monumentenwet mede: dés le seizième sièclede réglément,er la conservation des monuments d'art. Dit gaat dus tot de 16e eeuw terug. De tegenwoordige, veelvuldig herziene wet omvat zoowel de staats- als particuliere monumenten.. Ook- Frankrijk heeft een monumentenwet. M. PAUL VERDIER, Inspecteur Général des Monuments historiques, vertelde ervan. Zooals elders worden de monumenten „geclasseerd". Voor de particuliere eigendommen: Mais pour les propriétés privées le classgment prononcé sans 1'adhésion du propriétaire ouvre S Deel Amsterdam verkrijgbaar bij Uitgever A. OOSTHOEK, Utrecht, f 4.50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 4