30 HEEMSCHUT opgerichte schoolwerktuinen. Al dat werk van die vereenigingen heeft goede ge volgen gehad voor de jeugd, heeft in gewerkt ook in het volk. Wat is in alle rangen en standen de drang naar de natuur niet sterker ge worden. En toch zal de lezer denken nog de vele klachten over vernieling en baldadigheid. Laten we dan weer be denken, dat we het een moeilijk werk noemden en laten we het nu met het vroegere vergelijken, hoe vroeger in de groote stad de plantsoenen met hooge hekken erom werden vernield en dat nu de mooie plantsoenen, met lage hekjes en-de beplantingen voorde huizen, waar de mooiste bloemen voor het grijpen staan, maar zelden door baldadige handen worden aangeraakt. Er is vooruitgang, die ons moed geeft voort te gaan. Nu een verontschuldiging. De redactie van dit tijdschrift verzocht ons een publicatie over de werkzaamheden van de Centrale Vereemging voor School werktuinen en Boomplantdagen in Nederland in verband met het Heem schutwerk onder de Jeugd. Onze aanloop is wat groot geworden. We zullen in een vervolg artikel wat vertellen van de schoolwerktuinen, de boomplantdagen, de massalessen over plant en dier, over het boomenfonds, alle middelen, welke leiden tot een doel, dat ook den „Bond Heemschut" welgevallig moet zijnl Dat vervolg-artikel willen we dan beëindigen met de beantwoording van de laatste vraag: T.Wat moet er in de toekomst gedaan worden?" De Centrale Vereeniging voor Schoolwerktuinen en Boomplantdagen in Nederland stelt zich ten doel de belangstelling van ons volk voor de natuur te wekken en zij heeft van haar oprichting in 1918 af dit doel trachten-te bereiken door propaganda in woord, geschrift en beeld voor het oprichten allerwege in defi lande van schoolwerktuinen, ook wel kindertuinen geheeten, door het propageeren van en medewerken aan Boomplantdagen, door het organiseeren van Massa-lessen over plant en dier, '-"door het vormen van een Boomenfonds, door het houden van voordrachten met lichtbeelden over „School en natuur", door inzendingen op tentoonstellingen. —3 In het vorenstaande wezen we er op, dat een dertigtal jaren geleden de belangstelling voor de natuur in de school groeide en dat" er bij vele scholen een schooltuin kwam, waar het i SCHOOLWERKTU1N TE ZUTFEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 8