W. I. L. DE HEEMSCHUTTENTOONSTELLING 26 HEÈMSCHUT In een op 18 Maart gehouden vergadering heeft deze Commissie haar werkprogram vast gesteld, waarvan hier een kort uittreksel tyolgt trachten te bereiken, dat de verschillende wegbeheerende lichamen, Rijks- en Provinciale Waterstaat, Gemeenten, enz., in het vervolg niet alleen bij de beplanting van de wegen, doch reeds vanaf het eerste beginbij vaststelling van tracé en profiel, en ook in alle verdere stadia van den wegenbouw, gebruik zullen maken van de hulp van den deskundige op het gebied van de behandeling en de verzorging van het landschap, t.w. den tuin- of wel landschap-architect voorts, dat de verschillende Provinciale Schoonheids-Commissies het voorbeeld van het Genootschap „Het Oversticht" zullen volgen en overgaan tot de instelling van een z.g.n. Landschaps-Commissie, die zich, óók ten' opzichte van de wegen, zal belasten met de zorg voor het landschapschoon in hare provinBfe; het zelve geven van adviezen inzake eefaf goede landschappelijke behandeling en verzorging der wegenr het doen maken van studies en het voeren van propaganda op dit gebied; het aandacht wijden aan het euvel van de lintbebouwing, en van de ontsierende reclame en wegborden het trachten te bevorderen, dat door tijdig door de Overheid te treffen maatregelen, in het bijzonder ook van stedebouwkundigen Pard: het tijdig en juist ontwerpen van plaatselijke uitbreidingsplannen en van streekplannen, e.a., onnoodige ontsiering van bestaande wegen voorkomen, en de aanleg van stedebogwkundig en landschappelijk juist ontworpen nieuwe wegen, die b.v. het verkeer van de bestaande wegen gedeeltelijk kunnen afleiden, bevorderd zal worden; het zich in verbinding stellen met buitedlandsche vereenigingen, die hetzelfde doel beoogen. Verder heeft de Commissie behandeld een haar door den Bond Heemschut doorgegeven alarmkreet van een vroegeren inwoner van Oosterbeek over mogelijke schending van natuur schoon door weg-aanleg en daaruit vqortvloeiende bebouwing van de terreinen van het bekende landgoed „Hoog Oorsprong" aldaar. Blijkens een door een deskundige ter plaatse ingesteld onderzoek was aan de zaak zelve niet veel meer te doen; de Commissie heeft? echter een met redenen omkleed adres gericht aan het College van B. W. van de Gemeente Renkum, waarin zij als haar meening te kennen geeft, dat met het oog op het in het onderhavige terrein aanwezige natuur- en landschap- schoon, een juiste bepaling van het trpcé van den nieuwen weg, en een juiste beslissing inzake aanwending of weglating en kei^ze van de beplanting, een noodzakelijk vereischte is te achten, en waarin zij met het oog op dat alles B. W. in overweging geeft, in deze aangelegenheid het advies in te roepen van een ervaren landschap-architect. Tot de Commissie is als lid toegetreden- de heer Mr. D. HlIDIG, Directeur-Secretaris v. h. Ned. Instituut v. Volkshuisvesting en Stedebouw, Amsterdam. Zooals reeds vroeger is vermeld is hef Bestuur voornemens in de maanden September en October van dit jaar een tentoonstelling te houden waar in velerlei vorm een beeld zal gegeven worden van het werk der vele Nederlandsche vereenigingen die de Heemschut gedachte dienen, terwijl mede soortgelijke vereenigingen als de onze in Z -Afrika, België en de Skandinavische landen uitgenoodigd zullen worden van haar werk te getuigen. Dank zij de bijzonder gewaardeerde medewerking van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut zal de tentoonstelling gehouden worden in het gebouw dier instelling, waarbij tevens uit de rijke koloniale verzameling een inzending is te verwachten. Een Eere-Comité en een Werk-Commissie zijn ingesteld. Het is de bedoeling zooveel mogelijk materiaal ten toon te stellen van Vereepigingen en uit particulier bezit, dat anders moeilijk toegankelijk is. Wie iets beschikbaar denkt te hebben, wende zich tot het Secretariaat der Tentoonstellingscommissie, de heer J. R. KONING, Middenweg 72, Amsterdam, O.-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 4