HEEMSCHUT 35 VEREENIGINGEN EN TIJDSCHRIFTEN Oostenrijksche Heemschut. In het maandblad van Januari van onze Oostenrijksche zustervereeniging „Unsere Heimat" wordt met voldoening vastgesteld dat waardeering? van de schoonheid welke het edele oude handwerk van de smeedkunst heeft gebracht steeds grooter wordt. Als bewijs daarvan is op te merken dat oude kruisen welke uit ijzer gesmeed zijn op de nieuwe kerkhoven van stad en land weder worden geplaatst. Ook wordt* reeds nieuw werk en in modernen geest voor dat- doel vervaardigd. Het tijdschrift geeft eeh° tweetal afbeeldingen. Zouden de jongeren onder onze architecten, die zich voor oude grafsteenen interesseeren, ook die smeedijzeren grafmonumentjes in de sfeer hunner belangstelling willen trekken. Congres Stockholm. Van 4—7 September 1933 zal in Stockholm het 13e Internationale Congres voor Kunst geschiedenis worden gehouden. De werkzaamheden in een zevental secties omvattende kunst der middeleeuwen, van de Renaissance en van het Barok, de kunst van de 18e en 19e eeuw tot aan de impressionistische beweging, de moderne kunst, de kunst der Skandindvische landen, Oostersche kunst, tenslotte museologie. Vóór den 4den en na den 7den September zullen excursies worden georganiseerd buiten Stockholm teneinde congressisten, onder deskundige leiding, met de belangrijkste kerken en paleizen van Zweden bekend te maken. Voor inlichtingen moet men zich wenden tot XHIe Congrès International d'histoire de 1'art, Stockholm 6. Het Nachrichtenblatt für Rheinische Heimatpflege Heft 3, 4 is geheel gewijd aan het voortschrijdend verval en veelal algeheele dreigenden ondergang van een aantal historische monumenten in de Rijn-Provincies, in hoofdzaak gevolg van de geringe geldmiddelen waarover Staat, Provincie en Gemeenten voor de hoognoodige restauratie beschikken. Doch ook andere oorzaken worden genoemd voort den achteruitgang $p dit gebied. De toenemende industriali- seering heeft niet alleen het aanzicht van het landschap veranderd, maar heeft ook talrijke belangrijke bouwwerken verdrongen of door verstoring der omgeving het voor de werking der schoonheid zoo onontbeerlijke „milieu" weggehomen. In de streken van den bergbouw zijn talrijke monumenten door verandering van den waterstand, bodeminzinking en grond verzakking in gevaar voor instorting gekomen en in menig geval heeft reeds instorting van belangrijke onderdeelen plaats gevonden. Verderfelijk werkt in die streken ook de rookplaag van de groote steden en industriecentra; dit laatste is met name aan den Keulschen Dom te zien. De schadelijke gassen werken, zooals door chepiische onderzoekingen is uitgemaakt, ver in den omtrek, zoodat zelfs bouwwerken welke vele kilometers van dusdanige rookbronnen verwijderd liggen, de verterende werking daarvan optvele soorten bouwmaterialen ondervinden. Een ander gevaar levert het vrachtautomobielverkee'r op, dat de bodem bij voortduring doet trillen en in het bizonder in de nauwe straten der oude steden langzaam maar zeker de fundamenten uiteen rukt; vooral de oude stadspoorten hebben daarvan te lijden. Met een lange reeks van foto's van belangrijke oude bouwwerken welke reeds ernstig zijn beschadigd of dreigen in tp storten, is het interessante artikel geïllustreerd. Voor hen die zich hier te lande met het behoud van oude bouwwerken bezig houden is het zeker van belang van een en ander kennis te nemen. De Trekker, orgaan van de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale, weet te vertellen dat de prachtige ridderhofstede Rhynauwen die tot vóór ongeveer 20 jaren bijna 150 jaren in het bezit der familie STRICK VAN LlNSCHOTEN is geweest, binnenkort als jeugdherberg in gebruik zal genomen worden. Zoo worden de historische kasteelen en buitenhuizen, welke wegens de veranderde tijdsomstandigheden geen „heeren" meer als bewoners kunnen vinden, voor verval en afbraak bewaard. Zeer zeker Heemschutwerk van de eerste orde. v. S. O

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 13