H E E M S C HjU T 21 gezien heeft en iets in zich heeft van de werkelijke., schoonheid der oude bouwwerken, moet teleurgesteld teruggekomen zijn. A Ook. bij ons te lande is in dezen zin, in het laatste kwart der 19e eeuw heel wat gebeurd, Omdat men toen vooral oog had voor de belangrijkste monumenten zijn het juist de kathedralen en stadhuizen geweest die deze krachtdadige kunstbewerking ondergingen. Een 25 jaar geleden is hiertegen verzet gekomep. Geleidelijk heeft de meening post gevat dat men de oude bouwwerken met hun schoonheid wenschte te behouden en dat geen valsche antiquiteiten werden verlangd. Slechts langzaam is deze gedachte doorgewerkt en tot op onzen tijd is zij nog lang niet overal doorgedroegen. Nog te veel wordt onder restaureeren verstaan vernieuwen inplaats van bewaren, behouden. In het najaar van 1931 was te Athene het Internationaal Monumentencongres. Daar waren niet minder dan 24 natiën vertegenwoordigd. N^dat elk der deelnemers zijn voordracht gehouden had en daarover van gedachten gewisseld" was, werden conclusiën vastgesteld. Voor wat betreft de bewaring der monumenten luidde deze: La Conférence a entendu 1'exposé des principes1 généraux et des doctrines concernant la protection des Monuments. Quelle que soit la diVersité des cas d'espèce dont chacun peut comporter une solution, elle a constaté que dans les divers Etats représentés prédomine une tendance générale a abandonner les restitutions Mntégrales et a en éviter les risques par 1'institution d un entretien régulier et permanent propre a assurer la conservation des édifices. Au cas oü une restauration apparaït indispensable Jiar suite de dégradation ou de destruction, elle recommande de respecter 1'oeuvre historique ef artistique du passé, sans proscrire le style d'aucune époque. La Conférence recommande de 'maintenir 1'occupation des monuments qui assure la continuité de leur vie en les consacrantJtoutefois a des affectations qui respectent leur caractère historique ou artistique. Bij de sluiting van het Congres hield de Voorzftter, de Belgische oud-Minister M. JULES DESTRÉE een schitterende rede waarin hij naar Ivoren bracht dat bij alle vraagstukken, de herstelling en bewaring van monumenten betreffende, op de eerste plaats en boven alles de aandacht gevestigd moest zijn op de schoonheid, premièrement la beauté! Het Congres werd onderbroken door een week-reis door den Griekschen archipel. We bezochten de ruïnen van Orchemonenos en Tiryii'the, kregen te zien de Leeuwenpoort van Mykene en het paleis Phaestos op Creta. We l'éerden dat er nog wel iets meer te leeren en bestudeeren valt wanneer men ook deze objecten in het restauratievraagstuk gaat betrekken en dat dan zeer zeker slechts van bewaring en bescherming sprake kon zijn. Een afschrikwekkend voorbeeld was de ruïne van hë't paleis te Knossos op Creta, waar men gerestaureerd had met gewapend beton, ijzeren balken en vurenhout, best bedoeld, doch met allertreurigst resultaat. u Bij de verschillende vraagstukken die zich ten opzichte van de restauratie van oude bouw werken voordoen, zijn van het grootste belang h^t materiaal en het klimaat. Het materiaal is als vanzelf aan de streek, den bodem verbonden Het klimaat veroorzaakt dat wat hier goed gaat, elders niet deugt. De herstelling moet dus staan onder leiding van iemand die deugdelijke en bezonken technische kennis heeft en die van de plek waar het monument staat het klimaat ter dege kent. Een ijzeren hek^dat in een stad aan den Rijn eeuwenlang zonder verf goed blijft is aan het Noordzeestrand jn enkele jaren geheel verteerd. De moeilijkheden zullen in den regel te rangschikken zijn in twee groepen, de aesthetische en practische. 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 11