58 HEEMSCHUT een abattoir), die ver vooruitziende menschen deed besluiten tot den aanleg van den reeds genoemden zijtak van de nu geëlectrificeerde tram Arnhem—Utrecht. Deze tak gaat dus door Oosterbeek-laag over Hevea-dorp tot Kievitsdel vóór Heelsum. Hoe het mogelijk is geweest, dat die fabriek hier gekomen is en waarom- juist hier in één der lieflijkste en markantste dalen van deze bevoorrechte streek, dat is werkelijk een vraag, waarop het gezond verstand van een met fatsoen bedeeld mensch geen antwoord weet. Ik geloof dat zulk een lompe schending van natuurschoon in 't groot op 't oogenblik niet meer mogelijk zou zijn, zonder dat alles wat in Nederland aan „eerbare" menschen bestaat en masse op de achterste beenen zou gaan staan. En vijftien jaar geleden werd dit vandalisme bedreven zonder ernstig verzet. Welke dwingende motieven konden menschen, die recht op dien naam willen maken, er toe brengen te bewerken en toe te laten, dat een leelijk complex fabrieksgebouwen met arbeiders- dorpaanhang, dat zonder stadsschoonschending ergens buiten aan den rand van een fabrieks- centrum a la Almelo of Tilburg had kunnen verrijzen, juist hier in dit natuurparadijs neergezet werd, in dit fijne Seelbeeck-dal, waar een beekje met kleine bassins naar beneden, naar den grooten Rijn, afdaalt, op deze steile hellingen, die in bochtige contouren zoo boeiend het lang uitgerekte dal omsluiten. Zoo is door de schending van dit dal, dat mét den Duno, Hoog- en Laag-Oorsprong, Hemelschen berg, één groot geheel vormde van lachende, varieerende, weelderig begroeide landschappen, doortrokken van. deels riante, deels sterk romantische sfeer, waardoor ze in Nederland wellicht een unicum vormden, zoo is dus die eenheid op plompe wijze verbroken. De groote diepte: weg, en bij alles wat er nog te genieten over is, blijft de Heveafabrieks- leelijkheid als een klad hinderen, terwijl ze de schuld draagt aan den fatalen nasleep van de hierboven gewraakte bebouwing van park Doorwerth. Treiterig staan daar de bordjes: „bouwterrein te koop". Een nieuwe schending voltrekt zich op 't .oogenblik, langzaam en quasi-ongemerkt aan een ander prachtstuk: het overal in Nederland bekende Wolfheze. Ook hier: bouwterrein te koop. Inderdaad bezit een N.V. Bouwmij. wij vernamen het uit goede bron hier een 150 H.A. De krant vermeldde dezer dagen, dat 2 H.A. verkocht waren ten behoeve van landhuisbouw. Op den westelijken rand van den Bilderberg (eigendom van de gemeente Oosterbeek) en Wolfheze bij den weg naar 't hotel van dien naam, zijn zoo door den loop der laatste jaren villa's verrezen, zoo lekker ongemerkt en een héél groot ding is nog. pas op kundige wijze tusschen de dennen gezet. In den omtrek lachen de bordjes van genoemde Mij u uitnoodigend toe: de 150 H.A. zijn te koop voor villabouw, en de Mij. doet het verstandig en zachttelkens een brokje zoo nu en dandan merkt niemand er wat van. Is het niet ongehoord, dat terwille van het gewin van een handelsman een stuk natuur, dat onder de eerste klas natuurmonumenten in Nederland gerangschikt moet worden, z'n oor spronkelijke frischheid er, ongereptheid moet verliezen? De geduchte veelvraat is- dus ook Wolfheze aan 't ondermijnen en drijft er met bebouwing een wig in. Even ten N. van de halte Oosterbeek-hoog op de spoorlijn ArnhemUtrecht liggen de vredige dennenbosschen van Waldfriede; daarachter sluit de Johanna-hoeve aan, waarvan de terreinen, vele H.A. groot, de licht-glooiende, deels licht-beboschte, deels bebouwde hellingen tot aan den Amsterdamschen weg omsluiten. Anders en minder grootsch en weelderig dan het Veluwezoomgebied heeft dit land toch z'n eigen charme en op enkele hooge punten is er nog een ongedacht mooi panorama te genieten. Berichten kwamen vertellen, dat de hoeve, een model-boerderij, het niet meer bolwerken kan, en dat hel land verkocht wordt en verkaveld?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 8