HEEMSCHUT 51 De secretaris hield te Antwerpen voor de Vlaamsche zustervereeniging een voordracht om te trachten daar door voorbeeld en tegenvoorbeeld les te geven in de Heemschutgedachte. De secretaris vertegenwoordigde buiten bezwaar der schatkist Heemschut op het internationale Monumentencongres te Athene. Maandblad. Het maandblad bleef gedrukt bij de Fa. VAN ROSSEN. Copie was er steeds in overvloed door velerlei gebeuren en belangstelling. Wie een klacht aanbrengt wordt veroordeelt er een artikel over te schrijven, verlucht met foto's. Dit systeem werkt uitstekend. En het ontwikkelt tevoren onbekende literaire talenten. En geeft topografisch prentmateriaal dat in de leerboeken niet voorkomt. We denken slechts aan de rubriek Gruwelkamer der bouwkunst. Financieel is het blad steeds een zorgde penningmeester weet daarvan en noodigt uit tot middelen om advertenties te verkrijgen. Adviesbureau. Over geen enkel ding werd dit jaar zooveel gedacht, gesproken, geschreven als over 't Advies bureau. Een oogenblik bleek het ten doode opgeschreven. Nu het echter nog even blijft leven stelt Uw secretaris voor deze instelling voortaan in goed Nederlandsch „Schoonheidsraad" te noemen. Onze Schoonheidsraad dan werd aangevallen, betwist door hen die meenden dat door het ontstaan van Provinciale Schoonheidscommissiën Heemschut verdwijnen moest, terwijl Heemschut meende met de verbetering der slechte bouwplannen eerst te zullen eindigen wanneer de Provinciale Schoonheidscommissiën in geheel Nederland den akker zoodanig bewerkten dat pioniersarbeid ten einde was. Ook dan is er nog zooveel anders te doen dan de verbetering der ontwerpen van leelijke dorpshuisjes zoodat we den Schoonheidsraad nog een lang leven toewenschen. Het vorig jaar Mei 1930 Mei 1931 werden behandeld 405 bouwplannen waarvan 348 zoo slecht waren dat er een nieuw ontwerp gemaakt moest worden. Nu, Mei 1931 Mei 1932 waren de overeenkomende cijfers 313 en 282, Dat Heemschut procentsgewijs zooveel meer nieuwe ontwerpen maakt in vergelijk tot andere bureaux en schoonheidscommissiën is in hoofdzaak hierin gelegen dat Heemschut werkt in districten waar tevoren niets gebeurde dus ondanks het 10-jarig bestaan van haar Adviesbureau nog pionierswerk verricht. Eenige keeren exposeerde Heemschut iets van haar arbeid inzake verbetering van mislukte bouwplannen. Dit is in korte trekken wat Heemschut in 't afgeloopen jaar deed. Uit het bovenstaande blijkt dat er telken jare nieuwe groepen van bemoeienis verschijnen als gevolg van het toenemend verkeer, van welvaart of inzinking, van wetten en verordeningen. En dit dient om Heemschut wakker te houden. Een belangrijk punt van bespreking vormde het vraagstuk der boomen langs de wegen waarin door verschillende sprekers de heer Mr. F. VAN LANSCHOT, Burgemeester van 's Hertogenbosch, de heer J. H. JAGER GERLINGS namens het Staatsboschbeheer toegelicht, bleek, dat niet steeds gewenscht worden aaneengesloten boomenrijen langs de wegen, dat ook open vakken schoonheid kunnen opleveren, dat rekening met het landschap gehouden dient te worden en niet alleen de berm van den weg de aandacht moet hebben. Terzake de Schoonheidscommissie voor Noord-Brabant deelde de heer Ir. G. J. P. M. BOLSIUS, Inspecteur voor de Volksgezondheid, mede, dat reeds vroeger een poging was gedaan tot stichting van een zoodanige commissie, hetgeen mislukt was omdat de Provincie hiervoor

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 9