HEEMSCHUT 47 was de kans op succes grooter dan thans! De sport, gecombineerd met toerisme in allerlei vorm brengt de jeugd meer dan ooit het geval was met de natuur in aanraking; tal van vereenigingen stellen de jongelui in de gelegenheid voor slechts geringe kosten onder goede leiding op vacantie en vrije dagen erop uit te trekken, zoodat het, bij een goed georgani seerde propaganda onzerzijds niet moeilijk kan vallen hun geest ontvankelijk te maken voor het schoone in de natuur, voor onze steden met hare oude monumenten en musea vol kostelijke schilderijen en anderszins. Het zal slechts noodig zijn hunne leiders van ons streven te doordringen en in overleg met hen de middelen te vinden om die veelvuldige jeugd- samenkomsten voor het doel nuttig te maken. En het is dan ook uit deze overweging dat wij het vraagstuk tot een punt van de agenda van deze jaarvergadering hebben gemaakt. Moge eene levendige gedachtenwisseling ons wat nader tot eene oplossing brengen Slechts eenige weken geleden is aan onzen Bond zijn Eerevoorzitter, oud-minister Dr. DE VISSER, door den dood ontvallen. Onder het vele dat zijn belangstelling had behoorde niet in de laatste plaats het behoud van de schoonheid van stad en land in den meest uitgebreiden zin. Zoo mocht ook ons bestuur bij hem steeds een gewillig oor vinden als wij voor ons werk een beroep op zijn hulp deden en door de Rijkssubsidie, welke hij als minister den Bond verleende, heeft hij onzen arbeid krachtig gesteund. De erkentelijkheid van Heemschut zij hem hiervoor van deze plaats voor altijd verzekerd! Aan dit openingswoord zou zeker iets ontbreken indien ik geen melding maakte van de ver- eerende onderscheiding die aan ons medebestuurslid, den Heer HENR1 POLAK is ten deel gevallen, n.1. het eeredoctoraat in de Letteren, hem door den Senaat der Amsterdamsche Universiteit, ter gelegenheid van haar 300-jarig bestaan, verleend. Zouden wij ons onder alle omstandigheden, uit hoofde onzer vriendschappelijke gevoelens jegens hem verheugen, wij doen dit te meer omdat dit doctoraat mede is verleend op grond van zijn onvermoeiden arbeid, in geschrift en woord, voor Heemschut in de ruimste beteekenis van het woord. Het moge mij vergund zijn den jongen doctor de oprechte gelukwenschen van ons bestuur en de leden aan te bieden en hem tevens te danken dat hij door zijn persoonlijke verdiensten het Heemschutwerk op een hooger peil heeft gebracht. Zooals ook in vorige jaren verbinden wij aan deze vergadering eene kleine excursie. Op het landgoed Bergen zult U een prachtigen parkaanleg en zeldzame orchideeën bewonderenhet kasteel Maurick geeft U een machtig bouwwerk uit het begin der 16e eeuw te zien, een kasteel met grachten en ophaalbrug zooals er in deze Provincie nagenoeg geen wordt aan getroffen. Aan Mevrouw VAN LANSCHOT en aan den Heer en Mevrouw VAN BEUNINGEN onze hartelijke dank voor hunne bereidwilligheid om voor een zoo talrijk gezelschap hunne bezittingen open te stellen. De herinnering daaraan alsmede aan het fraaie Stadhuis dat wij hedenmorgen door welwillende medewerking van den kunstlievenden Burgemeester VAN LANSCHOT mochten bezichtigen, zal bij ons allen de overtuiging versterken dat ieder, in deze zorgelijke tijden zelfs meer dan ooit, voor de verheffing van zijn geest de schoonheid in al hare vormen behoeft. En hiermede open ik deze Algemeene Vergadering. Bij ontstentenis van den Penningmeester, de Heer G. A. POS, door ziekte afwezig, las de Heer Mr. P. G. VAN TlENHOVEN het volgende Verslag aangaande de financiën van den Bond Heemschut over het jaar 1931.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 5