46 HEEMSCHUT maar het werd bovendien in oude glorie hersteld; en het Paardewater te Gorcum, eigenaardig passend in den ouden vestinggordel werd voorloopig althans van demping gered. Nog een ander verblijdend verschijnselnaast de vele reeds bestaande Vereenigingen welke de Heemschutgedachte verbreiden en in daden omzetten, zagen wij nieuwe ontstaan: het Limburgsch Landschap dat daar in het Zuiden de taak van de Vereeniging voor Natuur monumenten zal helpen verlichtende Stichting Menno van Coehoorn die voor het behoud van oude historisch en aesthetisch interessante vestingwerken zal gaan strijden; en ten slotte bracht het gevaar welke het onvolprezen Geuldal met een stuwdam en kunstmatige meren bedreigt, de Heemschutvereenigingen onder leiding van de Botanische Vereeniging te zamen om als verdedigers van bioloog en botanist en toerist op te treden voor het hooggerechtshof van Techniek en nieuwe Zakelijkheid. Het is vooral wat met een algemeen woord als de Techniek ware aan te duiden, die wij, beschutters van Neërland's schoon, steeds weder tegenover ons vinden. De Techniek bedekt met zand dat notabene van de prachtige duinen of de ongerepte heidegronden wordt weggehaald de frissche groene weiden, waar het hollandsche vee een lust voor onze oogen is, omdat de toenemende bevolking der steden nieuwe bouwcomplexen verlangt; in haar naam worden smalle kronkelende wegen, door het voorgeslacht met zorg beplant, ter wille van het snelverkeer in koele rechte betonbanen veranderd, dikwijls zonder eerst eens ernstig te overwegen of het ook niet anders zou kunnen, of de weg niet elders gelegd dan wel door paden buiten de boomen van grooter capaciteit kan worden, zoodat een geliefde wandelweg behouden of een fraaie doorkijk gespaard had kunnen worden. En als het dan niet anders kan omdat een andere tijd nu eenmaal andere eischen stelt, dan moest men toch dien grooten nieuwen verkeersweg althans aan zijn doel van snelverkeer doen beantwoorden; maar neen dan wordt verzuimd maatregelen tegen lintbebouwing te nemen en er rijzen, zooals aan den nieuwen weg tusschen Naarden en Baarn, links en rechts huizen en huisjes, met elk voor zich een pad dat op den grooten weg uitmondt en men blijft in gebreke de bebouwing zoodanig te ordenen en aan te passen aan het nieuwe schoon, dat ook een breedere zelfs boomlooze weg door verkregen vergezichten kan scheppen. En dan de nieuwe bruggen over onze groote rivierenWat zouden ze gemak kelijk een nieuw element van schoonheid aan het wijde Hollandsche landschap kunnen toe voegen indien het den kunstenaar vaker werd toegestaan tezamen met den ingenieur te ontwerpen en uit te voeren. En zou het met wat goeden wil niet mogelijk zijn bovengrondsche electrische geleidingen dusdanig aan te brengen dat het landschap niet in tweeën gesneden en daardoor totaal bedorven wordt? Het is echter niet alleen de Techniek maar ook de winzucht en het vandalisme die Heemschut, als vijanden tegenover zich ziet. Immers worden geen andere dan commercieele doeleinden nagestreefd als die ontsierende reclame in velerlei gedaante (ook Noord-Brabant gaat niet vrij uit) plotseling Uwe aandacht afleidt naar artikelen van dagelijksch gebruik! En is het geen vandalisme indien aan de rietkragen van onze mooie meren en plassen, misschien uit ondoordachtheid, bij voortduring schade wordt toegebracht door zeilers en roeiers die er hunne booten nestelen? Laat ik het bij deze enkele voorbeelden laten. Het zou echter ondankbaar zijn niet te erkennen dat toch reeds ontzaglijk veel door onze medestanders is bereikt, dat het leger van hen die met ons behoud en vermeerdering van het schoone en merkwaardige in stad en land, voorstaan dagelijks groeit en dat te dien aanzien Rijks- en Stadsregeeringen sinds lang hun moreelen en geldelijken steun verleenen. Maar wij moeten toch ook voortdurend op versterking van de schare der goedgezinden bedacht blijven, wij moeten propaganda voor de Heemschutgedachte blijven voeren en wel in het bijzonder onder de jeugdige personen de liefde voor het schoone opkweeken. Nooit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 4