WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOND HEEMSCHUT 30 HEEMSCHUT Algemeene Vergadering. Het Dagelijksch Bestuur heeft gedacht dit jaar de Algemeene Vergadering te houden te 's Hertogenbosch om velerlei redenen. Eerstens omdat reeds zoo dikwijls in 't Noorden van het land vergaderd is en dit nu ook eens in 't Zuiden gebeuren moet. Verder omdat het zoo noodig is dat in de Provincie Noord-Brabant een Schoonheids commissie tot stand komt en te trachten dit onderwerp, dat ook reeds vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ter hand wordt genomen, te propageeren. Als datum is voor- loopig vastgesteld Zaterdag 11 Juni. Van de dagverdeeling ontvangen de leden intijds een uitnoodigend bericht. Voorloopig is gedacht; 's morgens 11 uur voor-vergadering van het Algemeen Bestuur, 's namiddags 1 uur noenmaal in den Raadskelder, waarbij alle leden met genoodigden zeer welkom zijn, 1.30 u. Algemeene Vergadering en na afloop bezichtiging van merkwaardigheden in 's Hertogenbosch e^i van een of meer buitenplaatsen in de omgeving. Natuurlijk onder goed georiënteerde leiding en zoodanige plekken bezoeken die men zonder voorbereiding minder gemakkelijk vindt o0 bereikt. Contributie. Wie nog geen contributie vo'l>r 1932 betaalde wordt beleefd verzocht dit te doen op de Girorekening van den Penningmeester, de heer G. A. POS, Postgiro No. 1 2 4 3 2 6. Te Noordwijkerhout dreigde een pittoreskp boerderij afgebroken te worden. Met welwillende medewerking van de eigenaren werd bereikt, dat wel de versleten stalling werd afgebroken doch het woonhuis niet alleen behouden doch tevens gerestaureerd wordt. Vele pennen werden in beweging gebracht door de plannen om een mijn-spoorbaan te maken vlak langs het kasteel Hoensbroek, L.geruststellend bericht kwam in, zoo begrepen, dat de plannen zoodanig gewijzigd zijn dat aan velerlei wensch voldaan is. Fraaie boomen buiten Leiden aan den w^g naar Zoeterwoude dreigen te vallen voor verkeers- verbetering deze zaak is in onderzoek; een wielerpad achter de boomen is veelal de oplossing. Bij de ruïne van Brederode nadert steeds* dichter de huisjesbebouwinger dient feitelijk een middel gevonden te worden om dien opdringer een „tot hier en niet verder" te stellen. Ten noorden van Noordwijk zijn de boomen niet bepaald vakkundig gesnoeid; bij informatie deed dat niet de Gemeente Noordwijk doch was 't een provinciale zaak. Heemschut is bereid "voor vakkundig advies. Aan den weg van Doesburg naar Doetinchem zijn de boomen weer te best gesnoeid, zoodat er niet veel van overbleef. Ervaring leerde dat men ten deze voorzichtig oordeelen moet; om 't vernielend en ziekteverwekkend ongedierte uit te roeien is krachtdadig snoeien wel eens noodig. Na bezichtiging ter plaatse bleek de klacht bovendien dik overdreven't waren jonge boomen, wat sterk gesnoeid, dat groeit wel weer bij. Er kwam een klacht dat te Doetinchem aan de Hamburgerstraat een fraaie oude gevel gesloopt zou worden. Een bezoek leerde dat hier niet wonderveel verloren ging, een laat- 18e eeuwsche gevel zonder eenig sieraad, met erin verwerkt een enkel ouder bouwfragment. De achtergevel, die bleef staan, is wel merkwaardig, een vakwerk met tusschenmetseling zooals men in West-Duitschland veel ziet, doch wat in Nederland schaars is. Het bezoek aan den achterhoek leerdej^ tevens waardeeren de verbetering van de nieuwe bouwsels, ongetwijfeld het werk van de Geldersche Schoonheidscommissie. De molen de Adriaan te Haarlem is afgdbrand. Den eenen dag kwamen we erlangs aan den overkant van 't Spaarne en den anderen dag was 't een puinhoop. Zielig voor de zoo ijverige Vereeniging „De Hollandsche Molen"." Wat nu. Opbouwen? De Amsterdamsche Universiteit die dit jaar haar derde eeuwfeest viert verleende eeredoctoraten,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 4