28 HEEMSCHUT Van het Bestuur van den Boschpolder te Leiderdorp: „De molenaar heeft met den verbeterden molen het water gemakkelijk op peil kunnen houden, ook in den natten Novembermaand en dat is voor de tuinders hoofdzaak. Het is een groote verbetering en voor polders, als deze, beter dan machinewerk." Van het Bestuur van den Onnerpolder (Gr.): „Na driejarige ervaring achten wij ons geroepen onze groote tevredenheid te betuigen over de resultaten van den omgebouwden molen. Indien andere polderbesturen onzen molen bezoeken, twijfelen wij niet, of zij zullen hun molen ook zoo laten inrichten." Uit Slochteren: „Dikwijls komt het vo'or, dat bij zwakken wind de molens in den omtrek geen of hoegenaamd geen water verplaatsen en wij onzen polder droogleggen." Uit Oudewetering: „Wij zijn over de resultaten van den verbeterden molen bovenst tevreden, wij hebben den waterstand geheel in onzen macht." Het Bestuur van het Waterschap Buitenweg: „Het water, dat wordt uitgeslagen is enorm. Onzen indruk is, dat de molen het werk gemakkelijk doet." Het Bestuur van den Rietpolder te Franeker: „Wij zijn buitengewoon tevreden met de uitstekende resultaten welke zijn verkregen met den verbeterden molen. Deze resultaten waren voor ons verrassend groot en wij zijn ervan overtuigd dat, indien wij eenige jaren eerder van deze verbetering hadden kunnen kennis nemen, meerdere thans verdwenen molens in het waterschap behouden zouden zijn gebleven, en dan ook, met veel minder kosten, de bemaling evengoed als thans in orde zou zijn geweest." Als er iets blijkt uit deze tevredenheidsbetuigingen, dan is het wel dit, dat de molen verbeteringen niet ten koste van den landbouwer worden uitgevoerd Korenmolens zijn er nog niet veel verbeterd. Maar het zegt toch wel iets, dat de molenaar die met den verbeterden Amsterdamschen molen „De Gooyer" werkt, spontaan ter vergadering zijn groote tevredenheid over dezen molen betuigde. De heer DEKKER somde een aantal verbeteringen op, die in het gaande werk van korenmolens kunnen worden aangebracht. Wij willen deze 'niet nader noemen, ons opstel is toch al langer geworden dan ons plan was en wij willen het hierbij laten. Natuurlijk is het niet onze bedoeling om met dit opstel den Heemschutter voor het behoud van windmolens te winnen. Dit ware „uilen naar Athene dragen"! Maar wij hebben hem een wapen in de hand willen drukken, w.anneer het gaat om een bedreigden molen te reddenj Niet eiken molen kan behouden blijven, wij zijn ervan overtuigd. Maar niet minder staat het bij ons vast, dat velen onnoodig gesloopt worden. Hoofdzaak is, dat het molenlichaam sterk is en dat de wind zijn wiekenkruis van alle zijden bereiken kan. Is hij niet door den loop der dingen overbodig geworden, moet hij gewogen worden tegen zijn mededingers, men geve hem een kans. Men zette hem niet stil en sloope hem niet dan na alvorens een advies te hebben ingewonnen. De Vereeniging „De Hollandsche Molen" verleent gaarne het intermediair. Bezitters van windmolens, wij raden U Uw eigen belangen te dienen, maar dan goed. Wij pleiten niet voor molens, die het niet tegen andere krachtwerktuigen kunnen opnemen. Maar- wij beweren, dat hij in vele gevallen in staat is om zijn werk even goed, even vlug en goedkooper te doen, dan zijn mededingers. Laat U inlichten waartoe Uw molen, na verbeterd .te zijn, in staat zal zijn. Bedenkt daarbij, dat Uw timmerman en smid hem in orde kunnen houden en maakt U niet geheel afhankelijk van electrische centrales of olieleveranciers. En bedenkt verder, dat de wind eeuwig zal .waaien over onze vlakke velden. "Maart 1932. Den ouden molen heil! C. VISSER.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 10