12 HEEMSCHUT ten zeerste worden betreurd. Al is de oppervlakte van het onder de Gemeente Wassenaar gelegen duingebied uitgestrekt, toch is een afgraving van bijna 100 H.A. duin, dat van dit gebied een integreerend deel uitmaakt en direct bij het dorp is gelegen van geen geringe beteekenis; ontegenzeggelijk zal daardoor veel natuurschoon verloren gaan temeer daar in dit geval een strook uit het duingebied wordt weggenomen waardoor een ander duincomplex behoorende tot het landgoed „Duin Rel", van het overige duin wordt afgesneden. Ook wordt het natuurschoon in niet geringe mate geschonden, doordat het voor afgraving bestemde gebied leelijke rechte grenzen heeft. Men zal daar ter plaatse over een lengte van 3 K.M. zeer lange, rechte en steile taluds krijgen, die een contrast zullen vormen met den prachtigen natuurlijken duinvoet. Het duinterrein 'verleent door zijn aanwezigheid aan de aangrenzende landgoederen thans een zekere beschutting tegen de heerschende winden. Deze landgoederen zijn het landgoed „Duin Rel" en het villapark „Rijksdorp". Van deze beide zal het laatste de minste schade ondervinden. Dit behoudt in Westelijke richting nog belangrijke beschutting van de aangrenzende staatsduinen, noordelijk en zuidelijk van het Wassenaarsche Slag gelegen. Ten gevolge van de eigen terreingesteldheid langs het Wassenaarsche Slag loopen de gronden, behoorende tot Rijksdorp nog al sterk op heeft zich reeds een windmantel gevormd, zoodat alleen het Zuidwestelijke gedeelte aan den wind bloot zal worden gesteld. Een aldaar op korten afstand van het Slag aanwezige beukenlaan, die onder de thans aanwezige beschutting mooi en hoog is opgegroeid, loopt gevaar bij blootstelling aan de Z.W. winden af te sterven. Grooter gevaar valt te vreezen voor de naaldhoutbosschen van „Duin Rel", staande op het hooge duin, dat bij dit landgoed behoort. Op dit terrein heeft zich aan de Westzijde der bosschen eenigermate een windmantel gevormd, waarvan de boomen door. zware en lage - betakking meer op windkeering zijn ingericht Wordt het bewuste'terrein afgezand, dan verdwijnt daarmede deze windmantel en wordt het op „Duin Rel" staande gedeelte van het bosch aan den Westenwind blootgesteld. De betrokken boomen, die reeds in de luwte van het gesloten bestand zijn opgegroeid, hebben geen weerstandsvermogen tegen den wind en deze zal dan ook tot op groote diepte zijn werking in het bosch doen gevoelen en veel schade aanrichten. Er dient echter op te worden gewezen, dat aan het onderhoud dezer bosschen weinig zorg is besteed; met name ■is er zoo goed als niet gedund. Dientengevolge is de stand te dicht en zijn de boomen te ijl opgegroeid, zoodat de invallende winden- ook reeds nu plaatselijk schade aanrichten en deze bosschen reeds daardoor afgezien van de afgraving, in hun bestaan ernstig worden bedreigd. Het laat zich aanzien, dat het lagere gedeelte van „Duin Rel", beschermd als het ligt achter de duinstrook van dit landgoed, weinig windschade zal ondervinden. ,Door de "afzanding wordt de waterhuishouding der aangrenzende landgoederen gewijzigd. Thans vormt het af te graven duin met de aangrenzende duinen één groot geheel, dat den neerslag opvangt.-Deze neerslag zakt voor een belangrijk deel af naar den ondergrond, waar hij wordt toegevoegd aan het grondwater. Het duin vormt zoodoende één groot grondwaterreservoir. In tegenstelling met de schade, te duchten van' de blootstelling aan den wind, welke schade zoo goed als alleen zal worden ondervonden in het bosch, staande op de hooge duinen van „Duin Rel", zal de schade tengevolge van de verlaging van den grondwaterstand voornamelijk worden ondervonden in het oostelijk" gelegen, lage gedeelte van „Duin Rel", met zijn prachtige vijvers, mooi opgaand loofhout en welig groeiend hakhout. Het veroorzaken van deze schade aan een der mooiste landgoederen in Wassenaar moet ten zeerste worden betreurd, temeer, daar het voortbestaan van dergelijke landgoederen de laatste jaren ook uit anderen hoofde veelal wordt bedreigd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 14