HEEMSCHUT II „Duin Rel". Daarnaast komen enkele kleine boschjes voor, voornamelijk van berk en populier, gemengd met verschillende ander boonLr en struikgewas als meidoorn, lijsterbes, wilg, vlier, -liguster, roos en kardinaalsmutsje. Deze boschjes zijn gekenmerkt door een bodemflora1, die veel rijker is dan die van het overige duin. De duinflora ondervindt hier, evenals in het geheele gebied, veel schade door den grooten konijnstand. De geo-hydrologische gesteldheid van het duinterrein is onderzocht. Niet alleen de duinen zelf, doch ook de grond, waarop deze rusten, tot meer dan 100 M. diepte, bestaan in het beschouwde duingebied in hoofdzaak uit zandlagen. Hiertusschen treden klei- en veenlagen op die echter in het algemeen betrekkelijk dun zijn. Dientengevolge en doordat zij overal door zandlagen van voldoende dikte worden bedekt, bieden zij aan de verticale beweging van het grondwater betrekkelijk weinig weerstand, zoodat het grondwater in het geheele hier beschouwde duingebied gemakkelijk door den neerslag wordt gevoed. Van den in de duinen gevallen neerslag komt een gedeelte rechtstreeks of via de planten tot verdamping, terwijl een ander gedeelte naar de diepere lagen zakt en het grondwater gedeeltelijk zeewaarts, gedeeltelijk polderwaarts afstroomen, aangezien de gemiddelde stijghoogte van het grondwater in de duinen zoowel den gemiddelden zeestand als den gemiddelden stand van het grondwater in den polder overtreft. In de duinen, zeewaarts van de afzanderij, bevinden zich echter zoowel een deel der water winningsmiddelen van de Haagsche als van de Leidsche Duinwaterleiding, terwijl ten Zuiden van het afzandingsgebied de winplaats der Wassenaarsche waterleiding ligt. Het eerste gevolg van de afzanding zal zijn, dat een duincomplex van bijna 100 hectaren als zoodanig zal verdwijnen en dat daarvoor in de plaats zal komen een ongeveer gelijke opper vlakte aan cultuurland, hetzij weiland, hetzij bloembollenland. De waarde van dit cultuurland is afhankelijk van den aard van den grond en van zijn ligging. Blijkt bij de afzanding, dat er oude onverweerde auingrond wordt aangesneden, dan zal deze grond voor de bloembollencultuur van groote waarde kunnen zijn, maar waarschijnlijk komt, zooals op het reeds afgezande gedeelte, grootendeels alleen jong duinzand bloot, waarvan de cultuurwaarde geringer is. Deze waarde hangt mede af van de ligging van het terrein zoowel wat betreft zijn hoogteligging boven het grondwater waarvan het niveau vermoedelijk minder constant zal zijn dan elders, als wat aangaat zijn ligging ten opzichte van de verkeerswegen te land en te water. Het bedoelde terrein nu ligt niet aan vaarwater van voldoende capaciteit. Dit is een bezwaar voor intensief beteeld cultuurland, waarvoor massale grondstoffen als mest en dekmateriaal vereischt worden. Ook voor de afzanding levert dit moeilijkheden op. Het te verwijderen zand moet thans over den openbaren weg vervoerd. Dit heeft reeds zoodanige afmetingen aangenomen, dat daarvan dagelijks veel overlast wordt ondervonden. De duur van dezen overlast is te schatten op vele tientallen van jaren, waarbij aangenomen wordt, dat de afzanding in het zelfde tempo plaats zal hebben als thans geschiedt. Is eenmaal de afzanding voltrokken en de grond als cultuurland in gebruik, dan zal de veranderde bestemming van het bijna "100 HA. groote terrein een bron van inkomsten opleveren voor vele gezinnen. Er moet echter op worden gewezen, dat het geringe aantal in Wassenaar beschikbare arbeidskrachten deze ontwikkeling bemoeilijken zal, terwijl de werkloosheid in de wintermaanden in Wassenaar er door zal toenemen, doordat het bloembollenbedrijf nu eenmaal een seizoenbedrijf is. Wanneer de belangen van de Gemeente Wassenaar meer gediend zijn met bevordering van handel, industrie, land- en tuinbouw, dan pleit dit wellicht vóór de afzanding, maar het algemeen karakter der Gemeente wijst vermoedelijk meer in een andere richting. Uit een oogpunt van natuurschoon moet naar de meening van onze Commissie deze afgraving

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 13