8 H E E M SCHUT Plantengroei en Natuurschoon. De commissie verzekerde zich van de instand houding van den plantengroei en van de inheemsche boomen van het park Naval Hill in Bloemfontein. Verder was de commissie werkzaam: om te verhinderen, dat de schoonheden van den Tafelberg zouden lijden door den bouw van een luchtspoor; om de schoonheid van Ebb en Flow bij de Wildernis te George te bewarenom te verhinderen dat de gemeenteraad van Grahamstad een deel van Featherstone Kloof zou verkoopen. Pogingen werden bij de Regeering aangewend om te verkrijgen, dat zekere streken in de Westelijke Provincie als Nationale Parken worden geproclameerd. Om te verhinderen dat sommige vogelsoorten, welke gevaar loopen te worden uitgeroeid, kreeg de commissie gedaan dat sommige gemeenteraden streken voor de bescherming van vogels afstonden, terwijl andere gemeenteraden dit doel steunden. De plaats „Nooitgedacht" bij Kimberley is door de De Beers-Maatschappij aangekocht, teneinde de daarop voorkomende gletserrotsen te beschermen en te bewaren. Overdrachten aan de commissie. Een deel van den historischen grond van Vechtkop-Heilbron O.V.S., heeft de Regeering aangekocht en aan de commissie overgedragen, zoodat die nu beschermd zal worden. Het huis van LlVINGSTONE op Chonuane in het district Marico ging in eigendom aan de commissie over, terwijl pogingen worden aangewend, om den grond te verkrijgen van het station van Livingstone op Mobatsa. Een deel van de plaats „Moordplaats" waarop' de stad van DlNGAAN stond, kwam in haar handen en zal worden omheind, terwijl het gedenkteeken ter nagedachtenis van de Nederlanders die in den 2den Vrijheidsoorlog op 21 October 1899 bij Elandslaagte sneuvelden, aan de commissie is overgedragen.6) Bewaren van voorwerpen. De commissie beijvert zich tegen onwetenschappelijke uitgravingen en het uit het land voeren van voorwerpen van geschiedkundige waarde, hetgeen voortdurend plaats heeft en zij heeft zich met andere landen in verbinding gesteld om gegevens te verkrijgen welke zoodanigen uitvoer verhindert. GROOT.CONSTANTIA, KAAPPROVINCIE, Z.-A., AFGEBRAND IN 1925 EN HERBOUWD IN 1927

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1932 | | pagina 10