IÈPENZIEKTE 4 HEEMSCHUT Herhaaldelijk verschijnen er berichten over de iepenziekte, berichten, welke gretig gelezen worden, daar vrijwel iedereen met groote belangstelling kennis neemt van alles, wat mei het wel en wee van den Iep, den zoo geschikten boom, welke tot voor eenige jaren zoo uitstekend groeide, samengaat. Ook over onze grenzen hebben de boomen zeer veel van deze ziekte te lijden en het is heel begrijpelijk, dat men daar alles," wat op dit terrein elders geschiedt, met belangstelling volgt. Zoo werd in de Augustus-aflevering van onze Belgische Heemschutters, het maandelijksch bulletijn der Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon, een artikel aan dit onderwerp gewijd, waarin o.m. gewezen werd op de schitterende resultaten, volgens berichten uit Holland, bereikt met een praeparaat „Mabu 3", van een apotheker J. A. L. BOUMA te Dordrecht en in den handel gebracht door de firma REESE en BEINTEMA te Meppel. Dit artikel eindigde met een opwekking er ook in België eens proeven mede te nemen. In ons land is voor dit zelfde middel ook rijkelijk reclame gemaakt. Circulaires werden ver spreid bij Plantsoendiensten en Gemeentebesturen, terwijl in verschillende dagbladen artikelen verschenen, soms, zooals in de N. Rotterdammer met foto's verlucht, welke laten zien, dat een iep in den winter kaal is en in 't voorjaar en den voorzomer een bladertooi draagt, en dat alles nu eens als gevolg van „Mabu 3". De Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon in België ontving naar aanleiding van het bericht in haar Augustusnummer het volgende schrijven van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen: „Op dit oogenblik wordt, vooral in de Noordelijke provinciën, met behulp van berichten in de bladen en circulaires aan gemeentèbesturen, propaganda gemaakt voor Mabu 3, dat een middel zou zijn ter bestrijding van de, iepenziekte en dat samengesteld is door den heer J. A. L. BOUMA te Dordrecht en in den handel gebracht door de firma REESE BEINTEMA te Meppel. Ter voorlichting van hen, die in de bestrijding van de iepenziekte belang stellen, zij medegedeeld, dat in geen enkel geval, dat onzerzijds voldoende gecontroleerd kon worden, een gunstige werking van dit zoogenaamde middel kon worden waargenomen. Gegevens hierover zijn opgenomen in Mededeelin'g Nr. 3 van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte, welke toegezonden is aan alle besturen van gemeenten en andere instellingen, die door het verleenen van een geldelijke bijdrage de werkzaamheden van dit Comité gesteund en mogelijk gemaakt hebben. Daaraan kan thans worden toegevoegd, dat in den nazomer van 1930 en in het voorjaar 1931, onder persoonlijk toezicht van den heer BOUMA, uitgevoerde behandelingen te Nijmegen, Driebergen, Heerenveen en Dordrecht dit jaar een volkomen negatief resultaat hebben opgeleverd. Ten sterkste wordt afgeraden bovengenoemde vloeistof toe te passen." Natuurlijk hoopt een ieder, dat het middel tegen de iepenziekte spoedig gevonden zal worden, zoodat wij onze boomen kunnen behouden. Zooals reeds uit het bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen gebleken is, is in ons land, naar aanleiding van besprekingen, gehouden op een jaarvergadering van de Vereeniging van Deskundige hoofden van Gemeentebeplantingen in Nederland, een comité opgericht inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte. In dit comité namen de beste specialisten op dit gebied zitting, De firiantieele mogelijkheid tot experimenteeren wordt in stand gehouden door bijdragen van belangstellenden en belanghebbenden, zooals Rijk, Gemeenten, Waterschapbesturen, particulieren enz. (Penningmeester van dit Comité is de Heer Ir. J. P. VAN LONKHUYZEN, Directeur der Nederl. Heide Maatschappij te Arnhem). Dit Comité is zeer actief, en doet, behalve zijn eigen werkprogramma, alle mogelijke proef nemingen met middelen, waarover in binnen-, zoowel als in buitenland, geschreven wordt, zoodat het met alles op de hoogte blijft. Het behoeft zeker geen betoog, dat met dit Comité verschillende diensten, o.a. Wageningen en het Phytopathologische laboratorium WlLLIE COMMELIN.SCHOLTEN te Baarn, krachtig samenwerken aan het bereiken van het doel: „Het behoud van den Iep als weg- en laanboom". Amsterdam, October 1931. J. R. KONING.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 6