HEEMSCHUT officieele organisatie te Brussel zetelend, en ingesteld bij Koninklijk Besluit, ter bescherming van landschappen, gebouwen en monumenten. Een commissie die, tusschen haakjes gezegd, wel nuttig werk verricht, doch onvoldoende gewapend is om de vernieling krachtig te bestrijden. Het bewuste wetsontwerp kon het eindelijk, voor enkele maanden, tot in den.Senaat brengen vandaar werd het naar de Wetgevende Kamers*verzonden. Sindsdien is het zoek geraakt, spoorloos verdwenen. Te veel rijkeman's belangen worden er door zeer gedaan.België bezit dan ook nog geen enkel natuurreservaat. Wel heeft het er een in zijn kolonie; het moederland zelf wacht nog. Door die algemeene lauwheid zijn prachtige landschappen reddeloos geschonden of zelfs totaal verloren. Men denke slechts even aan de duinenkompleksen langshenen de kust, echte juweelen die volledig kapot gemaakt zijn door oppermachtige grondhaaien, onder de lijdzame, zelfs sympathieke oogen der regeering. 1 if De Limjburgsche Kempen worden overwpèkerd dóór de koolmijnen, de Antwerpsche Kempen door de industrie. -l' 'I Protesten worden niet aanhoordintegendeel, millioenen worden uitgegeven om de vernieling sneller en krachtiger nog te doen inbijten. Men kan zich voorstellen hoe moeilijk het is in die voorwaarden om voor een landschap op te komen en welken zwaren strijd telkens dient geleverd om ten minste toch iets te vrijwaren. Voor jaren, het zullen er nu ook al bijna twintig zijn, werd beproefd de Calmpthoutsche heide te redden. Deze heide strekt zich uit in het uiterste Noordelijke gedeelte der Provincie Antwerpen; zij loopt zelfs door tot in Nederland. Zooals zij daar ligt is zij een ongerept gebleven overblijfsel der vroegere eindelooze heidevlakte, die zich onafgebroken uitspreidde in Noordelijk België, vanaf de zeekust tot diep in Duitschland. In de voor-historische tijden was dit landsgedeelte overdekt door de zee; de duinen die er nu nog verrijzen kwamen bloot toen het water zich terug trok. De Calmpthoutsche duinen vormden een; ui£ers,teh hoek van dit,eertijds overstroomde gebied. Het is een 'landschap, eenig mooi. Heide en duinetji wisselen er zich af zoover het oog reikt. Vennen en-plhssen verhoogen nog dèff'indruk van êindel'oosheid en woestheid die het landschap kenmerkt. Vooral in het najaar, als* des heide Kaan 't bloeien gaat, bloemen aan de ruige wanden der duinen' ontspringen en onder vlammend zonnelicht 'lévend purper de aarde kleurt, is het uitzicht ervan verrukkelijk schoon. Dit gebenedijd' stuk land is een, 700' tot 800 hectaren "groot en behoort aan de gemeente Calmpthout. Het ligt omsloten door particuliere e,19endommenPutsche Moer, Stappersven, de Boterbergen, de Nol, allen stoere brokken oerwoud Kempisch landschap, met blekkerende zandruggen, eenzame mastgroepen, rimpelendeplassen waarin zich de lucht spiegelt, donker, ruig en stug, die zich bij het gebied aansluiten en samen met den gemeentegrond een wonder schoon geheel uitmaken van meer dan 2000 hectaren oppervlakte. Deze streek werd verschillende malen bedreigdeerst door een steenweg, later door bebouwings plannen, nu pas nog door öntginningsprojekten. j? Telkens konden de 'bedreigingen afgeweerd- worderi. En nu breekt zich de wensch baan heel dit gebied te zien omgezet worden in een nationaal natuurpark. - - V f r v

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 7