2 HEÈMSCHUT nummer van den Vlaamschen Heemschutter over de Calmpthoutsche heide die men daar zoo gaarne zou behouden. In 't buitenland begrijpt men er niets van hoe men dat in 't kleine Holland voor elkaar krijgt, 't Gaat ermede als met het behoud van oude huizen. De Ver- eeniging Hendrick de Keyser heeft nu ongeveer 80 eigendommen, in ruim 10 jaar tijd ver worven: Wanneer men nota neemt van ^de buitenlandsche tijdschriften op Heemschutgebied blijkt dat er buiten deze Vereeniging <§p gansch den aardbodem slechts twee bestaan, een Deensche die nog heel weinig gedaan heeft en een Canadeesche die oudheden bewaart die wij als niet oud genoeg niet willen hebben. Nederland slaat geen slecht figuur. De molens, ja zij verdwijnen, doch de Vereeniging de Hollandsche Molen heeft er al heel wat gered en eenige prachtexemplaren in eigendom, terwijl elders zooiets nog niet aan de orde is. Het Paleis-Raadhuis trekt weer de aandacht. Uitgemaakt is nu wel dat het bouwwerk stads- eigendom is. Hoe nu? Paleis blijven? Rêcipieergebouw voor de stad? Raadhuis? De bladen brengen het bericht dat de. Regeering '•bereid is* een wetsontwerp in te dienen om aan Amsterdam, beginnende 1933 jaarlijksch hen millioen gulden uit te keeren tot een maximum van 15 millioen voor den bouw van een nieuw raadhuis, mits het Paleis op den Dam aan den Staat wordt afgestaan. Nu wordt rdus het heele vraagstuk omgezet in een geldzaak. Doch is er voor 'n echte Amsterdammer ook niet nog wat anders dan geld? Wat zou er VAN CAMPEN van zeggen, die 't Raedhuys bouwde t' Amsterdam, 's waereld's achtste wonder, 't Is jammer dat WEISSMAN dood iswat zou die daar een kostelijk puntdicht op gemaakt hebben. t In Middelburg is 't Zeeuwsch Genootschap, 'dat een alleraantrekkelijkst museum heeft, in een oud patriciërshuis. Daar is ook de topografische collectie van Zeeland, Zelandia Illustrata geheeten. De Middelburgsche "archivaris Dr. W. S. UNGER maakte een catalogus van alle kaarten en plattegronden uit die collectie en verschafte daarmede aan hen die het noodig hebben een kostelijk studieboek. Teneinde niet te veel copie in het blad tê verkrijgen over oude bouwwerken, alsof Heemschut's belangstelling alleen daarnaar uitgaat, is aan verschillende medewerkers in andere richting een beleefde aansporing gezonden en ziet de copie vloeit overvloedig toe. Wat al onderwerpen, natuurschoon, waterplassen, de heide, de^dieren de vogels. Inmiddels werkt het Adviesbureau rustig door, ongeveer anderhalf huis per werkdag. Het wordt wel wat veel, er moet organisatorisch iets gebeuren, Brabant is thans de belangrijkste werkgever. Komt daar ter gelegener tijd ëen provinciale commissie, dan zal het wel weer luwen. Het voorjaar nadert en de Algemeene! Vergadering komt weer in zicht, 't Vorig jaar een boottocht door de grachten, 't jaar daarvoor Frankendaal, daarvoor Wassenaar. Wie een goede gedachte heeft voor de Voorjaarsvergadering kome ermede voor den dag. De mededeeling in 't vorig nummer oVer 't Comité tot behoud der Zuiderzee was als de knuppel in 't hoenderhok. Zoo'n bui raast 't best uit door 'n artikel in het blad waarin ieder, mits onderteekend, zich vrij uiten kan; d^t lucht dan op, denkelijk in 't volgend nummer. Ook de mededeeling over MENNO VAN 'COEHOORN sloeg in. Ja, dat gebeurt wel meer dat een mededeeling inslaat, doch daarvoor is zoo'n mededeeling toch ook eigenlijk. Delft heeft grachten. Die zijn mooi en dié moeten dicht. Dat is al weer aan de orde geweest. Heele dossiers heeft 't Heemschut-archief erover. Weer een komt er nu. Doch 't gaat uit van aanwonenden en niet van 't Gemeentebestuur en dan is 't zoo erg niet. De gracht aan den Ouden Langendijk wil 't-Gemeentebestuur versmallen en de aanwonenden willen dien dempen, omdat zoo'n smalle sloot toch' maar onwelriekend wordt. Goed zoo, als 't toch gebeurt dan maar goed doen, afdoende, dempen, dicht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 4