CENTRALE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN EN BOOMPLANTDAGEN IN NEDERLAND. Men hoort zooveel van kappen en vellen van boomen dat het goed doet ook iets te vernemen over het planten en opkweeken hiervan. Boomen planten is nuttig, doch ze laten planten door kinderen is dubbel nuttig; hierdoor neemt het aantal boomen toe en wordt bij het kind het besef van de waarde hiervan ontwikkeld. De Centrale Vereeniging organiseert „Boomplantdagen". Ieder kind plant zijn eigen boompje, is daar trotsch op en gaat daarin steeds meer belangstelling toonen; een belangstelling die later over zal gaan op alle boomen. Dergelijke Boomplantdagen moeten bi) het opgroeiende geslacht zeker meer liefde doen ontstaan eerst voor den boom, maar later ook voor de natuur in het algemeen. De „Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen en Boomplantdagen in Nederland" heeft echter nog meer op haar programma staan. Zij geeft het kind schoolwerktuinen, waarin de jongens en meisjes kunnen zaaien, schoffelen, harken, gieten, wieden en eindelijk de vruchten van eigen arbeid plukken. Hoe levendig kunnen wij ons de trotsche gezichtjes der kleintjes voorstellen, wanneer zij op moeders verjaardag met een ruikertje eigen gekweekte bloemen komen aandragen of wanneer vader vereerd wordt met een bosje radijs of sterkers. De Vereeniging kon dezen zomer een 12'/2-jarig tijdperk van hard werken en gelukkige resultaten afsluiten. Ter eere van dit jubileum liet zij een keurige uitgave verschijnen met een aardigen omslag en belangrijken inhoud. Verschillende autoriteiten gaven door hun pennevruchten van hun belangstelling blijk. De jubileumuitgave doet tevens dienst als jaarverslag, Uit dit jaarverslag blijkt, dat een flink aantal plaatselijke Vereenigingen .bij de Centrale Vereeniging zijn aangesloten,- terwijl vele personen de Vereeniging als lid steunden. Naast een kring Noord-Holland is een kring Gelderland tot stand gekomen. De Provinciale Staten van Gelderland geven een belangrijke subsidie per schoolkind. Een poging om de Rijkssubsidie verhoogd te krijgen had geen resultaat. In 1928 werd in Haarlem en omstreken een landelijke propaganda-dag gehouden die een groot succes werd. Het propaganda-materiaal werd belangrijk uitgebreid terwijl in Amsterdam en Haarlem vele lessen werden gegeven,- In Amsterdam zelfs aan 7000 schoolkinderen. Het rooster van eenige scholen in Amsterdam werd met een nieuw vak uitgebreid en wel „tuinarbeid". Het is te hopen ,dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden. De Vereeniging mag zich in een steeds grooter wordende publieke belangstelling verheugen, waaraan de medewerking van de Pers niet vreemd is. Wij zijn overtuigd van het groote nut dat het werk van deze Vereeniging voor ons volk heeft. Wanneer over eenige jaren het thans opgroeiende geslacht volwassen zal zijn, en wanneer dit de geleerde lessen in praktijk brengt, zullen de resultaten eerst ten volle tot hun recht komen tot heil van de schoonheid van ons vaderland. v. R.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 6