Wat al adviezen werden niet gegeven. In een kleine Gemeente wilde een deel der vroede vaderen het oude Raadhuis wit met groen schilderen, een ander deel wilde wit met rood en daarvoor werd Heemschut's adviesbureau arbiter. Dat lijkt zoo geestig doch dat is 't niet. De roode verf, dat gemeene karmijnrood vindt veel aftrek ten plattelande. Zoo is half Wijk-aan-Zee bedorven door een leverantie rood-met-groen. Zelfs in 't Noord-Hollandsch polderland waar men eeuwenlang groen geverfd heeft, deed het roode verfvat zijn blijde inkomst. Om eens ergens in een nieuwe woonwijk een roode kleur gevoelig toe te passen biedt geenerlei bezwaar, doch dat felle karmijn rood bij groen in 't landschap; foei! Het blad, ons Heemschutblad moet een nieuw kleed hebben. Het cliché verslijt, het grijze papier verveelt, die zwarte stippen om den bladspiegel eveneens; allemaal welkome aanleidingen om eens iets anders te maken. Wellicht bij 't nieuwe jaar De Secretaris. O U D-H O O R N. Wij ontvingen het dertiende jaarverslag van „Oud-Hoorn". Deze vereeniging welke zich ten doel stelt zooveel mogelijk van het oude schoon van Hoorn te bewaren heeft in het afgeloopen jaar weer belangrijk werk verricht. Eenige lezingen werden gehouden en een begin werd gemaakt met de restauratie van den Maria- of Kruittoren een van de weinige overgebleven verdedigingstorens uit het begin der 16e eeuw, die in een groote staat van verval verkeerde en door onze 19 eeuwsche vaderen met zeer weinig piëteit behandeld was. Een andere restauratie werd voleindigd en wel die van het woonhuis Groote Noord 138, waarin thans het koffiehuis „de- Witte Engel" gevestigd is. In samen werking met den eigenaar kon weer een behoorlijk geheel verkregen worden. Ook een brug had de belangstelling. Een mooie houten ophaalbrug wilde men vervangen door een leelijke ijzeren balansbrug. De voorstanders van het ijzer wonnen het, zoodat weer een stukje stadsschoon geschonden is. Een mooie oude gevel moest dringend hersteld worden. Men kon het echter met den eigenaar niet eens worden over de voorwaarden der toe te kennen subsidies.Hij besloot toen zelf de gevel te laten herstellen uit eigen middelen. Het huisje van het „timmermansgild" werd verlicht met petroleumlampen. „Oud Hoorn" vestigde de aandacht van het College van Regenten op het brandgevaar, Een actie wordt gevoerd voor het behoud van de fraaie Noorderkerk. Een comité is gevormd om tot dit doel te geraken. Ook eenige bestuursleden van „Oud Hoorn" hebben daarin zitting genomen, terwijl de voorzitter een boekje met foto's samenstelde om de aandacht in breeder kring op dit belangrijke monument te vestigen. Verder heeft het bestuur pogingen aangewend de 300-jarige sterfdag van JAN Pz. COEN te herdenken. Door verhindering van de uitgenoodigde spreker kon aan dit voornemen geen gevolg gegeven worden. Uit deze eenigszins droge opsomming blijkt wel, dat men in Hoorn lang niet onverschillig is voor de overblijfselen van cultuur en kunst uit het verleden van deze eens zoo bloeiende koopstad aan het Hoornsche Hop. Mag dan al eens een brug verdwijnen of een gevel afgebroken worden, „Oud-Hoorn" werkt met zijn 130 leden rustig door, gedachtig aan de lijfspreuk van hun grooten medeburger JAN PlETERSZ. COEN. „Ende desespereert niet". C. D. V. Reyendam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 5