Niettemin sloten zich weder eenige kleinere Gemeenten bij het Adviesbureau aan. Ook hier weer verschillende kwaliteiten van waardeering. Een Gemeentebestuur vond de minimum-contributie van f25.— per jaar te duur en wilde 't op een accoordje gooien een andere verdubbelde ongevraagd zijn bijdrage. Te Willemstad is met 't Gemeentehuis een eigenaardige zaak Teneinde een restauratie van dit oude bouwwerk te overwegen, heeft men daar voor eenige jaren de bepleistering van den gevel gehakt. Wat er voor den dag kwam ziet er natuurlijk wat rauw uit. Dat mishaagt den inwoners en stemmen gingen op in den Raad het gebouw maar weer opnieuw te bepleisteren. Dit is heel verkeerd. Men moet middelen beramen de restauratie tot een goed einde te brengen. Dit wonderlijke geval staat niet alleen. Te Naaldwijk in 't Westland staat aan 't dorpsplein een alleraardigst oud Raadhuisje, ook met zoo 'n rauwen zijgevelde pleister er afgehakt doch de restauratie poging daarbij gebleven! Over de bebouwing van de omgeving van het kasteel te Gemert kwam een klacht bij onderzoek ter plaatse bleek, dat de omgeving al reeds allerleelijks geschonden is door dichtbij gebouwde kloosterschoolgebouwen. Het aanwezig geboomte zal echter gespaard blijven. Er zijn groote plannen. Voor een grooten weg. Van den Haag—Noordwijk—Velsen. 40 M. breed. Dat gaat dan bewesten Haarlem dwars door buitenplaatsen en duinland schappen. Hopelijk zijn die plannen zoo groot dat de uitvoering nog even duurt; de bestaande autoweg den HaagHaarlem.Velserpont is zoo kwaad nog niet; hier en daar is een kneep, doch rechtvaardigt dit zulk een geweldigen nieuwen weg? Late men eerst eens probeeren AmsterdamUtrecht wat minder levensgevaarlijk te maken. Daar klaagt niemand in de krant over, doch 't is ellendig. Automobilist, kent ge die carousselrijbaan door Abcoude bij dat bord van „eiken dag een glaasje"? En verderop in Loenen die muizenval met die afweerkei op den hoekeen echte steen des aanstoots, winstgevend object voor de spatborden-reparateur. Voor de restauratie van de Noorderkerk te Hoorn gaf Heemschut een kleine bijdragewat doen die Horenaars hun best om voor die restauratie geld in te zamelen Te Groningen is geen welstandsbepaling, geen schoonheidscommissie, geen monu mentenverordening. En dat voor een levende stad van honderdduizend inwoners. Hoeveel fraaie gevels alleen aan het Marktplein zijn er in een beperkt aantal jaren verminkt of verdwenenDe Provinciale Archaeologische Commissie bond de zaak aan en richtte een goed gedocumenteerd adres tot den Raad. Te Haarlem worden de Proveniershuisjes bedreigd. Ieder Nederlander kent de fraaie rij trapgevels aan 't Groot Heiligland. Van binnen zijn die huisjes wat versleten en verwaarloosd, doch kunnen zoo noodig natuurlijk in eere hersteld worden De rij achtergevels is' heel interessant, een tamelijk ongeschonden rij tuitgevels. Nu is er een plan tot uitbreiding van het daarachtergelegen St. Elisabethsgasthuis. Daarbij zullen die huisjes leeggebroken worden, een geheel andere bestemming krijgen dan waarvoor ze gemaakt zijn en de geheele rij achtergevels gesloopt worden. Geen wonder dat de Vereeniging „Haarlem" een adres zond aan den Haarlemschen Raad om zulks te verijdelen. Het bouwwerk was al aanbesteed, niet gegund nog. Moge het Gasthuis- bestuur erin slagen de bouwplannen zoodanig gewijzigd te krijgen, dat aan de Ziekenhuis-eischen voldaan wordt en de huisjes gespaard blijven Voor 't politiebureau te Brielle, feitelijk een onderdeel van 't bekende fraaie stad huis werd een advies gegeven inzake een noodige verbouwinggelukkig verschijnsel dat men eerst advies vraagt, alvorens aan zulk- een belangrijk stadsgezicht te komen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 4