in de karikatuur en men eindigt met het werk der verschillende adviesbureaux. De groote achterzaal biedt plaats aan tal van' uitbreidingsplannen van verschillende Gemeenten welke over het algemeen genomen zeer bezienswaardig zijn, terwijl hier op een paar kaarten de groei van verschillende Gemeenten in eenige tijdperken percentsgewijze is aangegeven. Er zijn Gemeenten bij van 200 en meer procent groei. In een andere zaal foto's en ontwerpen van v^pningen voor woningbouwvereenigingen, woningen voor t lastige gezinnen, tehuizen voor ouden van dagen, vrijgezellenhuizen en meer ontwerpen, die toch ook met de Woningwet te maken hebben, verder modellen van huizen keurig gemaakt van triplex, waar goed en slecht tegenover elkaar gezet is. In weer een andere zaal aanschouwelijk jjpprgesteld hoeveel huizen gebouwd zijn in de verschillende jaren met Rijkssteun en hoeveel geld eraan besteed is. In 25 jaar zou men een straat aan beide zijden bebouwd Jcunnen hebben loopende van Amsterdam over Haarlem, Leiden, den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam. Het kan zijnC(,dat de weg iets anders loopt," maar de lengte komt toch overeen uit. Verder is het huizental Voor ieder jaar voorgesteld door een huisje, het besteede geld door een stapel gouden tientjes welke helaas van hout zijn. Men vindt er groote stapels en kleine stapels; groote huisjes en kleine huisjes. Vooral in de jaren na den oorlog waren de stapels en huisjes reusachtig ^root. In de laatste zaal vindt men het werk der verschillende Adviesbureaux, waar men inzendingen vindt van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Fries land en den Bond Heemschut. Die ieder op-hun beurt er toe bijdragen het uiterlijk schoon van ons vaderland te verhoogen en zeer nuttig werk verrichten. Een kaart van Nederland geeft aan welke Gemeenten Schoonheidscommissies hebben, welke een welstandsbepaling, welke adviezen van de -veerschillende bureaux krijgen en welke h'eelemaal niets doen. Deze laatsten zijn wit aangegeven evenals op de wereldkaart de onbekende en ontoegankelijke gebieden. Op de wereldkaart worden deze witte vlekken steeds kleiner, laten we hopen dat dit pp de kaart van Nederland ook zoo is en dat zij geheel mogen verdwijnen. Over het algemeen was de tentoonstelling wel geslaagd en we hopen dat zij zich in een druk bezoek heeft mogen verheugen. v. R. DE RUÏNE DUURSTEDE. Toen ik, het zal een paar jaar geleden zijn, Uwen Secretaris sprak over mijne zorgen betreffende onze, zoo buitengewoon mooie ruïne Duurstede, gaf deze mij den raad een stuk in het maandblad van^ Heemschut te schrijven, het maandblad dat in kunstzinnige kringen gelezen wordt en welks inhoud in het kort door de groote pers wordt overgenomen en zoodoende onder cf.e oogen van een groot aantal lezers komt. Tot heden kwam ik daar niet toe, maar thans nu de nood nijpende is zal ik den zoo goed gemeenden raad opvolgen- hopende op het resultaat, meerdere bekendheid en daaruit voortvloeiende belangstelling voor ons schoon monument. Het maandblad is wel zoo'n mooie gelegenheid daartoe dat ik mij gedwongen zie, wetende wat iemand anders, de voor Wijk bij Duurstvede en hare geschiedenis onvergetelijke Heer C. F. CROOCKEWIT, deed en bereikte in een tijd^dat de belangstelling voor onze oude monumenten in geen vergelijk kon staan met die van thans. Een brief van onzen grooten specialist jop het gebied van oude merkwaardige c

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 9