dien gevel zijn gegroepeerd de vertrekken die meer zijn het representatieve dan het bureaucratische van het Gemeentebestuur en als zoodanig meer passende bij de deftigheid van den antieken gevel. De bureauvertrekken zijn als moderne, met den tijd medegaande administratiën in het nieuwe gedeelte ondergebracht. Dan heeft elke toegang, elk poortje een functie verkregen. Wat we bijzonder op prijs stellen is de mogelijkheid om de poortjes tot openbaren weg te maken, waardoor de binnenruimte en de galerijen niet tot verlaten plekken met gras-tusschen-de-steentjes kunnen worden doch integendeel voor stadgenoot een korten weg en- voor bezoekers pittoresque doorkijken bieden. De stoep komt in eere als toegang tot de vertrekken van de eerst-aanwezenden van 't Gemeentebestuur. De belangrijke gebeurtenissen in den lande zullen weder van „de pui van 't Raadhuis" zoo dit behoort den volke bericht kunnen worden. Ter linkerzijde, waar een woonhuisje tot 't project behoort, is ,dit op goedbegrepen wijze losgehouden van den ouden gevel door het tusschenliggend deel met ondergeschikte ruimte terug te houden bij het gevelvlak en de rooilijn. De tweede moeilijkheid was de afmeting van 't bouwterrein. Dit was zoo van algemeene bekendheid mag heeten te klein. De ontwerper heeft er krachtig 't mes n gezet en het stadsplan aangevat. Hij heeft „de willekeurige verbreeding van den Nieuwe Rijn gereduceerd op een normale Leidsche grachtbreedte". Dat is.wel even jammer. Want waterloopen als de Rijn doen nu eenmaal aan willekeurigheden en onderscheiden zich door deze eigenaardigheden van gegraven grachten. Loopt daarbij ook de aardige brug en vischhal gevaar? Het rapport spreekt er niet van dus dat zal wel niet zoo zijn. Dan wordt het plein dat Vischmarkt heet nu niet direct bebouwd doch duidelijker gezegd verschoven, waardoorheen ferme bouwdiepte ontstaat. Om aan de achterzijde ervan te halen wat mogelijk is, 'werd een overbouwde galerij ontworpen met gelukkige gedachte een winkelreeks in het verlengde van de Kapelstraat. Daarmede zal bereikt worden dat het gebouwmaan de zijde dei- Vischmarkt bij avond niet als een sombere onverlichte massa, staat in- dit stadsdeel. Men kent het verschijnsel van de groote kantoorgebouwen in levendige stadsgedeelten die dan bij avond geheel buiten de orde vallen. Van .die groote bouwdiepte heeft de ontwerper gebruik gemaakt tot het scheppen van een flinken binnenhof; geen sombere binnenplaats doch een ruimte van 25 X 45 M., een ruimte die in vergelijk tot de omringende bouwhoogte vrij ruim moet aandoen en waarvan met beplanting, een ontworpen bassin met fontein iets fraais kan groeien. Een derde moeilijkheid was het niveau-verschil. Door den bestaanden gevel liggen de vloerhoogten vast. Dan is een krachtig hoogteverschil van Breestraat en Visch markt, voor ondeskundigen reeds duidelijk merkbaar wanneer men een der dwarsstraten doorloopt. Dit hoogteverschil, gecombineerd met goed bekeken ligging van trappen huizen is vaardig verwerkt in de reeds genoemde reeks winkels. Het gebouw krijgt aan de achterzijde dus een étage meer dan vóór en idie verkregen onderverdieping kan door het winkelcachet en avondverlichting een gunstige werking geven. Na deaetdrie half technische, half aesthetische hoofdpunten komt de architectonische vormgeving. Wie in de architectenwereld eenigermate thuis is weet vooraf wel ongeveer •Wat- er komt wanneer de architectskeus beslist is. DüDOK maakt nu eenmaal goede en' vrij eenvoudige Hollandsche bouwkunst, iets zwemende naar 't internationalisme doch niet tot de grens die dien gemeenlijk als „neue Sachlichkeif" aanduidt. De .architectuur wordt beheerscht door het tegen elkaar plaatsen van lichamen, de werking van massa tegen massa, onderdeden die moeilijk uit te leggen zijn of onder woorden te brengen, doch die meer gevoelszaak jzijn. In die lichamen, die massa's zijn als

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 5