met kracht aan? De wallen van Den Briel, waarover geruchten gingen, blijven vrijwel ge heel behouden. Internationale natuurbescherming is nu aan de orde. Ons medebestuurslid Mr. P. G. van Tienhoven werd voorzitter van het „Office international de documentation pour la protection de la Nature". Een begin maakte de Belgische Regeering met een natuur reservaat in de Kongo, van twee honderd duizend hectaren. Ned. Indië behoort nu aan de beurt, te komen. De verkeerswegen vragen offers, 't Is allerakeligst, zooals het gesteld is met de wegen in 't polderland; wie auto-kilometert weet ervan. Daar moet wat ge beuren. Doch moet men daarvoor, om iets te noemen, dwars door Heringa-State, den fraaien tuin, liggende in Marssum en behoorende tot Friesland's fraaiste State en het Popta-gasthuis? De Friezen hebben begrepen, dat het zoo niet moest en Heringa-State bleef ongemoeid. Te Purmerend heeft men iets flinks gedaan. De Singel, een deel van een echten, ouden, doorgaanden Singel, heeft men dichtgegooid met zand ten behoeve van de één- keer-per-weeksche kippenmarkt. Heemschut's Bestuur liet eenige foto's maken vóór de demping. Straks als de kippenmarkt klaar is, zullen er van dezelfde punten nog eens foto's gemaakt worden en het Bild ohne Worte uitwijzen wie gelijk had. Molens zijn gelukkiger. De Vereeniging „De Hollandsche Molen" bewaarde den fraaien Molen de Walvis te Schiedam. Doch ook plaatselijke vereenigingen doen goed werk. Te Sloten, 't aardig Friesch stadje, werd de korenmolen door particulier initiatief behouden, te Weesp door de V.V.V. vereeniging de pittoreske molen de Haan en te Hengelo werd de standaardmolen behouden. Waar mogelijk gaf Heemschut voor derge lijk werk een kleine bijdrage. Ook 't Pesthuis behoort er dit jaar nog bij. 't Is wel ten doode opgeschreven, doch 't staat er nog. Zou Heemschut nog eens probeeren? 't Is te gek, ook al bleek uit de Raads- verslagen van 20 December 1929, dat de mogelijkheid toch wel bestaan had het bouw werk te behouden. Rokin, Vijzelgrachtbij elkaar. Wat een beroering. Een anti-demping-bijeenkomst werd gehouden in het Concertgebouw, als een politiek „congres", daar werden alle argu menten bijgehaald die er bijhoorden en ook die er niets mede te maken hadden. Doch het sloeg in. De Raad stemde de demping af. Op 't kantje, want geen wonder dat vele Amsterdammers met zulk een toestand geen genoegen nemen. Plannen voor iets goeds met behoud van het water worden met belangstelling verwacht. De Maasbrugzaak kreeg haar beslag. Maastricht behoudt de oude brug en een nieuwe'brug komt erbij. Een adres gezamenlijk met de Genootschappen Amstelodamum en het Oudheid kundig Genootschap werd gezonden aan het Gemeentebestuur van Amsterdam om te bedanken voor de piëteitsvolle wijze waarop de oude gevel der vroegere St. Pietershal aan den O. Z. Voorburgwal behouden bleef. Haarlem maakte den grootsten en hoogsten gashouder der wereld en stichtte zich daardoor een monument, dat uit half Holland zichtbaar is als een baken te land.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 7