werkte en de uren, besteed aan de regelmatig gehouden bestuursvergaderingen, in de be stuurskamer van de Vereeniging voor den Effectenhandel tot de aangenaamsten behoor den en de prettige ontvangst reeds de dufheid eener vergaderingssfeer wegnam. De Algemeene vergadering ten vorigen jare deed dat mag de secretaris wel zeggen een goede keus. Oud-Minister Dr. J. Th. DE VlSSER bleek bereid, het Eerevoorzitterschap te aan vaarden. Eenige malen mocht het Dagelijksch Bestuur een belangrijke zaak onder Zijn Excellentie s aandacht brengen. Overigens hadden in het Bestuur geen wijzigingen plaats. De Heer Pos bleef het penningmeesterschap vervullen, de Heeren Koning en Van Tienhoven bleven hun be langrijke plaatsen in het Dagelijksch Bestuur vervullen, de een als schakel met „Natuur monumenten" en „Molens", de ander met „Boomplantdagen". De vergaderingen werden maandelijks gehouden en het notulenboek kon als een refrein vermelden „aanwezig alle leden van het Dagelijksch Bestuur". Leden. De gewone leden zijn de Vereenigingen. Dit getal wijzigt uiteraard niet veel, omdat vrijwel alle vereenigingen, wier arbeidsveld in de richting der Heemschut gedachte, bij den Bond Heemschut zijn aangesloten en slechts weinigen afvallen. Dit getal was 41 in 1928 en eveneens 41 in 1929. Hierbij zijn dan niet gerekend de buiten - landsche organisatiën, waarmede wel een algemeen samenwerken bestaat. Het getal der buitengewone leden groeide aan van 253 tot 258. De donateurs zijn Provinciale- en Gemeentebesturen. De laatsten laten veelal de bij hen ingekomen bouwplannen door het Adviesbureau beoordeelen. Hun aantal groeide van 33 tot 35. Deze groei lijkt gering, is echter vrij groot, omdat regelmatig Gemeenten afvallen door de stichting van Provinciale bureaux. Belangrijke gebeurtenissen. Eén der zaken, die niet alleen Heemschut doch vele andere organisatiën en personen in actie bracht, was de Kininefabriek te s-Graveland bij des Heeren Blaauw's fraai buitengoed met planten- en .dierenverzameling Gooilust. De fabriek staat er ten slotte, doch de schoorsteen rookt nog niet. Zelfs de Raad van State bleek niet bij machte deze zaak te verhinderen. Het vraagstuk der ontsiering door electrische kabels kwam niet veel verder. Niemand weet er goed raad op. Op de Zuid-Hollandsche eilanden verrezen weer de monumenten der Verdrahtung der Landschaft, ressorteerende onder de Heimatschmutz en de Veluwe dreigt nog steeds ontsierd te worden door palen en draden. Eenige malen werd al of niet met succes beproefd fraaie stadsgevels, die door winkel verbouwing dreigden teloor te gaan, te redden. Een fraaie houten gevel te Krommenie moest vallen doch werd door een inwoner gekocht en elders opgericht. Een hoogst merkwaardige gevel aan de Grootestraat 9 te Maastricht maakt een slechte kans, omdat juist hier de Barock-pui merkwaardig is, doch niet geschikt voor vele vierkante meters spiegelglas. Te Groningen aan de Groote Markt werden, dank zij de medewerking der eigenaren, twee hoogst merkwaardige gevels behouden. Hoe weinig safe oude gevels in Nederland zijn moge blijken uit een geval te Monni kendam, waar een gevel met gothieke fragmenten werd afgebroken. Vestingwallen maken na den oorlog een slechte kans. Er is een vereeniging Menno van Coehoorn gesticht, speciaal voor het behoud van vestingen, doch daar hooren we niet veel meer van. Het fraaie stedeke Naarden zal wel ongeschonden blijven wanneer straks de groote weg AmsterdamGooi erlangs en niet meer erdoor loopt. Willemstad, het unieke voorbeeld van later vestingtype, dient ook behouden, doch wie grijpt die zaak

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 6