PLAN TOT RESTAURATIE VAN DE MINDERBROEDERSKERK TE VENLO. Het bestuur van Limburg's Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Kring Venlo heeft zich herhaaldelijk de vraag gesteld: Mogen wij onverschillig toezien bij den voortschrijdenden ondergang der Minder- broederskerk, of dienen wij te werken voor het behoud en het eerherstel van dit eerbiedwaardig monument. Wij zijn na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat wij met den meest mogelijken ernst dienen te bevorderen het herstel van het historisch gebouw in zijn vroegeren toestand, zoowel wat betreft zijn uiterlijk als zijn bestemming. Deze onze meening is gegrond op tweeërlei overweging: Eerstens is de restauratie der Minderbroederskerk een daad van piëteit tegenover onze voorvaderen die het gebouw hebben gesticht maar daarnaast bezielde ons de gedachte, dat door de restauratie der Minderbroederskerk en die van het oude Sint Joris Gasthuis, gevolgd door de bebouwing van het Sint Jorisplein met daarbij passende moderne huizen, Venlo verrijkt zal worden met een stadsgedeelte, dat in schilderachtigheid minstens zal evenaren wat op de Kerkstraat bereikt is. Om aan deze onze meening overtuigende kracht bij te zetten hebben wij ons medebestuurslid Bouwkundig-Ingenieur JULES" KAYSER verzocht een schets te maken van het Sint Jorisplein zooals hij zich zulks denkt na volledige restauratie en bebouwing. Aan degenen die na kennismaking met deze schets ons enthousiasme nog niet kunnen deelen willen wij de volgende vraag stellen Wie is door de restauratie van huis Schreurs en Godshuizen in het gelijk gesteld? Zij die reeds dachten en spraken van beitel en moker, of zij die voorspelden, dat na restauratie deze beide gebouwen zouden wórden het stadsjuweel van Venlo. Wij ontveinzen ons niet, dat ons plan van zeer ver strekkenden aard is. Wij zijn overtuigd, dat wij groote welwillendheid zullen noodig hebben zoowel van particu lieren als van Kerk- en Stadsbestuur, maar sterker is onze overtuiging, dat het herboren Sint Jorisplein tot in verre geslachten zal getuigen van den kunstzin, van den helderen vooruitzienden blik en van de offervaardigheid' van hen, die dit werk ten uitvoer brachten- Historisch overzicht. Het was in het begin der 17e eeuw. In het Noorden5 waren alle kloosters gesloten ..en de verspreide bewoners zochten onderdak én bescherming bij hun Zuidelijke broeders in het Geldersch overkwartier en Land van Brabant. De minderbroeders kregen gelegen heid zich te Venlo te vestigen en betrokken in.dól 2 voorloopig het oud St. Jacobsgasthuis aan het Schriksel. Aanvankelijk was het plan het gasthuis te verbouwen, zij kregen echter weldra beschikking over een geschikt terrein op het Hertogs- of Prinsenhof, hun door de Aartshertogen ALBERT en ISABELLA afgestaan. De schenkingsakte werd in December 1613 uitgegeven, in 1614 begon men met den bouw van het klooster, in 1617 legde HENDRIK UWENS, Kanselier van Gelderland, den eersten steen voor de Kerk en is deze volgens een post in de stadsrekening in 1620 gewijd. De klooster gebouwen zijn helaas verdwenen maar de Kerk is gelukkig blijven bestaan en verwacht van ons haar eerherstel. Gebouwd in een tijd dat er zeer weinig Kerken gesticht zijn zoude het jammer zijn, dat dit monument moest verdwijnen om als puin dienst te doen tot verharding van wegen en pleinen. Bouwkundige bizonderheden. Alhoewel geen meesterwerk uit den bloeitijd der gothiek want de gloed der middeleeuwen was verbleekt is de Kerk uit een kunsthistorisch oogpunt zeer i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 9