in overweging een der drie eerstgenoemde ontwerpen voor uitvoering in aanmerking te brengen, dat haar naar verhouding het beste scheen. De raad der gemeente kon zich echter hiermede niet vereenigen en na eenigen tijd werd een vijfde project ter beoordeeling gezonden, ontworpen in imitatie-renaissance vormenHoewel de commissie aanvaarding van deze stijlnamaak ernstig ontried en bij haar in eerste instantie gegeven advies persisteerde, werd door den Raad aan dit plan de voorkeur gegeven en dien overeenkomstig werd daarna ons ondanks het Wolfaartsdijksche raadhuis opgetrokken. Het gemeentebestuur van Zoutelande zond 6 bouwaanvragen ter beoordeeling in. Niet minder dan de helft daarvan werd ongunstig beoordeeld, bij 2 werden aangewezen verbeteringen aan de hand gedaan en slechts één project ontmoette geen bezwaar. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat de bebouwing van dit fraaie duindorp in meer bevoegde handen moge komen daar anders het zoo speciale karakter door slechte vormgeving en gebrek aan aansluiting verloren dreigt te gaan. Het verheugde de commissie van het gemeentebestuur te vernemen dat haar adviezen op prijs werden gesteld en zooveel mogelijk werden gevolgd. Ten aanzien der oudheidkundige bemoeiingen der commissie kan het volgende worden gemeld. Het Prov. Bestuur verzocht advies inzake het bij haar ingekomen verzoek om adhaesie van Burgemeester en Wethouders van Haamstede op een adres aan den Staat der Nederlanden om restauratie van den zoogenaamden Plompen toren te Koudekerke (S.) Nadat ons medelid de heer HOOGEBOOM een uitvoerig onderzoek had ingesteld kon de commissie adviseeren de gevraagde adhaesie te verleenen en deed daarbij opgave van de noodzakelijkste herstellingswerken. Naar wij vernamen heeft zich reeds een commissie gevormd die zich de verwezenlijking dezer restauratie ten doel stelt. Ook het verzoek van het gemeentebestuur van Tholen, om uit de provinciale kas een bijdrage te mogen ontvangen voor de restauratie van den toren der Nederlandsch- Hervormde kerk aldaar werd door het Prov. Bestuur in handen onzer commissie gesteld om advies. De commissie vond vrijheid voor te stellen, de gevraagde subsidie te ver leenen wanneer ook het Rijk medewerking verleende. Op de Staatsbegrooting voor 1930 zijn echter nog geen gelden hiervoor uitgetrokken. Het gemeentebestuur van Veere vroeg ons te willen mededeelen of ten aanzien van een tweetal perceelen die men wenschte te verkoopen, historische of bouwkundige bijzonderheden waren op te merken waardoor het noodig zou kunnen zijn aan den verkoop bepaalde voorwaarden te verbinden. Na ingesteld onderzoek kon aan het gemeentebestuur worden bericht dat zulks niet noodig scheen; slechts in een der per ceelen Oude straat A 180 bleken in de keuken een beschadigde laat-gothische schoor steen en twee paneelvullingen met het Veersche wapen aanwezig te zijn. Toen de commissie ter oore kwam dat om den toren der Nederlandsch-Hervormde kerk te St. Maartensdijk een stelling was gezet en hoewel de burgerlijke gemeente eigenares is de kerkvoogdij herstellingswerkzaamheden wilde gaan uitvoeren, werd aan het gemeentebestuur met aandrang verzocht er voor te willen waken dat de toren niet werd verknoeid en met name geen moderne klinkers, doch oude handvormsteen zou worden gebruikt. Hoewel de commissie haar goeden raad aanbood, achtte het gemeentebestuur haar geen antwoord waardig. Ten aanzien van de Zeeuwsche molens kan het volgende worden medegedeeld. Gesloopt werden twee standaardmolens, nl. die onder Breskens en die te Scherpenisse ten aanzien van eerstgenoemde zond Dr. J. DE HlILLU ons de volgende mededeeling: „In een vertoog, in Juli 1678 door CORNELIS POMPE ingediend bij den Raad van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 6