Na een uiteenzetting van de verschil-punten tusschen het werk van een gewone brandweer en dat van 'n boschbrandweer en een beschouwing over karakter en bestrijdingsmiddelen van bosch- en heidebranden kwam spreker op het punt „de oprichting van een boschbrandweer". Het streven moet er op gericht zijn de in 't bosch wonende boschwachters, opzichters, jachtopzieners enz. nuttig werkzaam te stellen en aan te stellen tot bosch brandmeesters. Van hun bekendheid met het terrein, hun routine bij blusschingswerk kan zoo goed mogelijk gebruik gemaakt. Bij blusschingswerk zijn zij de personen die leiding geven terwijl hun arbeiders (brandgasten) mede een geschoold personeel vormen. In verschillende gemeenten wordt op deze wijze reeds eenige jaren met succes gewerkt, terwijl ook politie-ambtenaren mede in _'t corps opgenomen kunnen worden. De taak is zoowel preventief als actief. Preventief bij 't houden van toezicht, brandwachtloopen enz. Het verdient aanbeveling dat de boschbrandweer af en toe, b.v. eens per jaar, samenkomt tot het houden van een oefening, waarbij het materiaal, hoofdzakelijk bestaande uit schoppen, zagen, hakmessen, boschbrandwagens, bussen met drinkwater, zoo volledig mogelijk wordt gebruikt. Verder werd nog gewezen op 't gebruik van telephoon, brandtoren, vervoer en berging materiaal, alsmede op de kosten voor aanschaffing en instandhouding van het materiaal en da organisatie, als ook op de eventueele baten en uitgiften van belanghebbende boscheigenaren. Tijdens deze uiteenzetting werd het gesprokene door een serie lantaarnplaatjes verduidelijkt. Spr. gaf de betrokken besturen ten zeerste in overweging 'n boschbrandweer op te richten en daar waar de belangen dit opeischen samen te werken en een districts- boschbrandweer te vormen. Hierna werd nog 't woord gevoerd door den Heer VERHEUGT, burgemeester van Mierlo en voorzitter van den Noord. Brab. Brandweerbond, die nader uiteenzette het 'nuttige werk, dat het adviesbureaif van den Bond reeds deed en nog door haar gedaan wordt, ook op 't gebied der boschbrandbestrijding. Ook deze spr. drong aan op samenwerking der gemeenten onderling. Daarna werd nog vertoond de reeds meer bekend wordende boschbrandfilm van de „Uffa Minimax". DE GRENDELPOORT TE VALKENBURG. Ondanks alle moderne techniek die het Zuid-Limburgsche landschap uit stille gemoedelijkheid te voorschijn rukte; ondanks de sterke uitbreiding van den mijnbouw en de oprichting van aanpassende nevenbedrijven, die dit toonbeeld van liefelijk natuurschoon in zeer korten tijd omschiep in een industriecentrum van aller- eersten rang, blijft dit gewest onverstoorbaar spreken van de lichte romantiek uit lang vervlogen tijden, die zoozeer het zuidelijkst deel van ons land kenmerkte. De dragers dier romantiek der middeleeuwen verdienen onze bescherming, wij zijn aan het voorgeslacht verplicht het weinige dat overbleef zoo mogelijk in stand te houden en te waardeeren als een dierbare nalatenschap, welker aanschouwing ons

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 8