Beweerd werd dat de carillons van Enkhuizen gevaar loopen. Daar zou men erover denken de klokken van den Zuiderkerkstoren en van de Drommedaris te laten zoo men dat in nieuw-Nederlandsch noemt omgieten in Engeland, doch het kan niet waar zijn, want daar hangen echte klokken van GEERT VAN WOU en van de HEMONY's. Van verschillende zijden komen klachten in omtrent schrikbarende landschaps ontsiering door bovengrondsche electrische leidingen. Dit punt heeft steeds onze aan dacht doch wat eraan te doen? Bovengrondsche geleidingen zijn minder duur dan ondergrondsche en of men nu meedoet aan de „Verdrahtung der Landschaft" of dat men de ongeroerde aarde van Moeder Natuur omwoelt en daar kabels inlegt komt toch eigenlijk op hetzelfde neer. Het uitbreidingsplan van Naarden en de uitweg naar Bussum is weer aan de orde. Van de Stichting Menno van Coehoorn, die onze nationale vestingen tegen schennis zou behoeden hooren wij niet veel meer. Dat is jammer want deze vereeniging moest op het gebied van "vestingen doen wat Hendrick de Keyser doet op het gebied van bouwwerken, de Hollandsche Molen op het gebied van molens. Doch inmiddels bemoeit eigenlijk niemand zich met het behoud van de vestingen Naarden, Willemstad en nog meer. Natuurlijk tot er op een oogenblik iets zoodanigs gebeurt dat de moeilijk heid om deze historiestukken te bewaren nog weer grooter wordt. Te Naarden gaat men een uitweg maken in de richting Bussum. Indien daar niet erger gebeurt dan dit zal het wel losloopen. Ons adviesbureau heeft veel werk. Van 1 Januari tot half Februari dat is in ruim zes weken werden niet meer of minder van 100 bouwplannen voor advies verwerkt, d.w.z. dat de tot standkoming van een 60-tal wangedrochten in Nederland is voor komen. De invloed van de adviesbureaux begint duidelijk zichtbaar te worden wanneer men het platteland van Nederland bereist. Behoudens in de Zuidelijke provinciën verschijnen er nog maar betrekkelijk weinig typische misbaksels. De halfheid gaat hoogtij vieren. Om nu van die halfheid tot schoone bouwkunst te komen is nog weer een geheel nieuwe taak hetgeen de adviesbureaux nog eens goed onder oogen moeten zien. DE MOLEN DE NACHTEGAAL. De Noordendijk te Dordrecht was tot voor een dertig jaren van de Noordenpoort af tot bijna aan den Kop van 't Land, bezet met tal van houtzaagmolens paltrokken en bovenkruiers benevens één korenmolen de Kijk over den Dijk. Van al die houtzaagmolens, de Duinen, de Jager, de Windhond, de Zwaan, het Hert, de Nachtegaal, de Blauwe Molen, het Fortuin enz. is ten slotte door het teniet gaan van den houthandel en het zagersbedrijf slechts één exemplaar, de Nachtegaal op den hoek van de Oranjelaan overgebleven! Tal van schilders, teekenaars en fotografen hebben hun hart aan het schilderachtige tafereel aldaar opgehaald. Ik noem slechts de prachthoutsnede van JAN Th. GlESSEN te 's Gravenhage. Maar de eigenaars lieten zich niet veel aan den molen gelegen liggen. Het schijnt zelfs, dat men met eenig opzet den laatsten der Mohikanen heeft laten vervallen en thans is de staat van verwording en verwaarloozing zoover gevorderd, dat de tegen woordige eigenaar, de heer J. A. VAN TILBURG, hem reeds van zijn wieken heeft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 5