op rekening der Vereeniging bij de:heeren LlPPMANN, ROSENTHAL Co te Amsterdam, bij de Incasso Bank te Amsterdam, op haar postrekening No. 32391 of op haar rekening bij den Gemeentelijken Girodienst te Amsterdam V 764. Het Bestuur der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Mr. P. G. VAN Tienhoven, Voorzitter. Dr. JAC. P. THIJSSE, secretaris. Het bovenstaande plan tot aankoop van een heidelandschap in Drenthe wordt krachtig aanbevolen door Mej. C. S. KYMMEL, Roden (Dr.), Mr. J. T. LINTHORST HOMAN, Comm. der Koningin in de Prov. Drenthe. Gebr. H. en R. POL Azn., Schiphorst/Ruinerwold, Mr. H. SMEENGE, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Dr. I. H. J. VOS, Lid'van de Tweede Kamer der St^ten-Generaal. Voorzitter van de Drentsche Vereeniging'te Amsterdam, Mr. J. G. WESTRA VAN HOLTHE, Burgemeester der Gemeente Dwingeloo. NATUURLIEFHEBBERS, AANTREDEN I Een der mooiste gedeelten van ons land staat geschonden te worden! Toen ik Maandagmorgen 16 Dec. uitzag, stond op het terrein voor mijn huis een aqto en liepen een zestal opzichters over mijne terreinen en over die van anderen. Op mijn vraag, wat zij daar deden, werd mij geantwoord, dat zij de palen voor een electrische hoogspanningsgeleiding uitzetten. Dwars door Kootwijk, dat met zijne omgeving wellicht nog het eenige ongeschonden dorpje van Nederland is, zal een bovengrondsche electrische hoogspanningsgeleiding worden gebouwd, welke daar natuurlijk ten minste even erg zal detoneeren als een stuifduin op den Amsterdamschen Dam. De autoriteiten schijnen dit alles onderling bekokstoofd te hebben en weldra zal met den aanleg worden begonnen. De opzichters zetten zonder eenig verlof van de eigenaren palen uit, hakken in anderman's heggen en gedragen zich reeds als heer en meester Voor goed zal dan dit gedeelte der Veluwe, dat nog eeuwen lang veilig en ongeschonden had kunnen liggen, daar de duinen niet zijn te ontginnen, daar het ligt tusschen het Kroondomein en de groote bezitting van KRöLLER, terwijl het resteerend gedeelte wordt opgeboscht door het Staatsboschbeheer, het eenige, nog geheel maagdelijk terrein van Nederland, dat veilig lag voor de vernielzucht der menschen, worden geschonden door een afschuwelijke bovengrondsche hoogspanningsgeleiding. En de vernieling gaat grondigDe Directie der Geldersche Provinciale Electrische Centrale bestaat uit kunstzinnige mannen. Met waarlijk artistieke virtuositeit hebben zij de mooiste punten voor hunne palen uitgezocht. Vlak langs den eenigen ouden boschrand, in ongeveer 1865 tegen de zandverstuivingen geplant, bij een oude schaaps kooi, ontelbare malen geschilderd, aan den voet van een der mooiste duinen, overal komen die niet te dulden masten! De Staat zelf heeft daar in de omgeving zijn natuurreservaat. Daardoorheen was eerst de geleiding door de Centrale geprojecteerd, maar dit wilde de Staat terecht niet. Thans zal niet dwars door het natuurreservaat van den Staat, maar langs de grens daarvan de geleiding worden gespannen, waar zij natuurlijk nog veel meer zal opvallen en waardoor het natuurschoon nog veel meer zal worden geschonden. De Staat zelf wil deze geleiding niet over zijne gronden, maar gedachtig aan Wat gij niet wilt dat U geschiedthad de Staat deze geleiding ook niet over andere gronden, die ten minste even mooi zijn en die een nog veel meer eigen karakter hebben dan de zandverstuivingen zelve, mogen laten trekken. Weldra zal met den aanleg worden begonnen. Ieder, die met mij dezen aanleg wil verhinderen, wordt verzocht zich onmiddellijk tot den Minister van Waterstaat te wenden met verzoek, om dit schandelijk vandalisme te keeren. Wellicht wil men aan mij van een dergelijk verzoek kennis geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 7