aan de eischen, welke aan een heideveld kunnen wórden gesteld. Het geeft een goed denkbeeld van indrukwekkende ruimte, het bekoort het oog van iederen bezoeker en het bevat een keur van dieren en planten, in het 'kort, een landschap van unieke waarde en groote schoonheid. Gelukt het der Vereeniging dit landschap, gelegen bij Dwingeloo en Kraloo en grenzende aan de uitgestrekte bosschen van het Staatsboschbeheer, aan te koopen, dan zullen ook komende geslachten kunnen genieten van Oud-Drenthe en zich kunnen verlustigen in het soms zonnige, soms ook ernstige, doch steeds aantrekkelijke karakter onzer heidevelden. Wie zou zich op den duur Drenthe kunnen voorstellen zonder heide Het wetenschappelijk belang, dat met het behoud van zulk een heidelandschap is gemoeid, werd nog kortelings duidelijk in het licht gesteld door een manifest, gepu bliceerd en onderteekend door 50 Nederlandsche geleerden van naam. Een oppervlakte van ongeveer 650 H.A. denkt de Vereeniging in handen te kunnen krijgen, wellicht meer. Alles hangt af van den steun, welke haar voor deze plannen zal worden verleend. Een bedrag van tenminste f 100.000.is noodig; vloeien de giften ruimer, dan is uitbreiding van het bezit mogelijk. Een heideveld is weinig productief en de gewone inkomsten der Vereeniging zijn grootendeels noodig, om te kunnen voldoen aan de vele financieele verplichtingen, welke zij reeds eerder, in het algemeen belang, op zich heeft genomen. Vol vertrouwen en met den meesten ernst doen wij een béroep om steun op het Nederlandsche Volk; ieder gift, liefst een groote, is van- harte welkom. Niemand blijve achterwege in de meening, dat zijn hulp overbodig is; slechts indien allerwegen steun verleend wordt, zal het. heidelandschap in al zijn onge reptheid bewaard kunnen blijven. Ook moet de steun spoedig verleend worden, want tegen 1 Januari a.s. moet de Vereeniging definitief beslissen, of zij tot aankoop kan overgaan. Komt het benoodigde bedrag niet bijeen, dan is der Vereeniging voorgoed de gelegenheid ontnomen een Drentsch heideveld als natuurmonument te behouden. Giften kunnen worden bijgeschreven onder het motto „Voor de Drentsche Heide", i een bloemrijke heide, afgewisseld door plassen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 6