HEIDELANDSCHAP IN DRENTHE. o, Heide heide heideveld, hoe heerlijk is het ongeweld van altijd, altijd, altijd voort, uw blommenzeeen zonder boord GUIDO GEZELLE. Voor het eerst sinds langen tijd doet de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland een beroep op alle Nederlandsche natuurvrienden. Eenige jaren achtereen heeft zij, wanneer plotseling steun, dikwijls groote steun, noodig was, dien kunnen vinden in een betrekkelijk kleinen kring van trouwe vrienden. Het plan. hetwelk zij thans beoogt, is echter alleen voor verwezenlijking vatbaar, indien velen van hun belangstelling en instemming blijk geven en zich tot steun bereid verklaren. Het gaat om het behoud van een heidelandschap in Drenthe, een bloemrijke heide, afgewisseld door plassen en oude steile randen en met de rijke flora en fauna, aan zulk een gebied eigen. Snel verdwijnen de uitgestrekte heidevelden in Nederland; indien de Vereeniging niet spoedig ingrijpt, zal zij een zoo karakteristiek en oud landschapstype met alles, wat er leeft en groeit, nimmer meer in eigendom kunnen verwerven. Het is te weinig bekend, dat het echte heidelandschap beperkt is tot een klein gedeelte van Midden-West-Europa en dat dit zijn zuiversten vorm vertoont in Drenthe. Duitschland en Denemarken bezitten elk reeds een heidelandschap als natuur monument. Nederland mag in geen geval achterblijven. De Vereeniging is erin geslaagd een terrein te vinden, dat in alle opzichten voldoet Het geeft een goed denkbeeld van indrukwekkende ruimte

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 5