particulieren buitengewoon lid tegen een minimum contributie van f 5..per jaar. Het doel van onzen Bond is niet alleen het beschermen van oude bouwwerken en natuurschoon, zooals wel eens ten onrechte gemeend wordt, doch een belangrijk deel van de werkzaamheden begeeft zich op het terrein van den nieuwen bouw. Deze laatste werkzaamheden zijn in hoofdzaak de taak van het Adviesbureau, welke taak niet bestaat in het afkeuren van minder gelukkige bouwontwerpen, maar in het verbeteren van deze ontwerpen zoodanig, dat zooveel mogelijk aan de wenschen van de toekomstige eigenaren der op te richten bouwwerken wordt tegemoet gekomen. Wij willen in alle opzichten een opvoedenden arbeid verrichten. Komt bij het Adviesbureau een bouwplan van eenigen omvang, zooals een school, een kerk of een groot landhuis, dan zullen wij steeds de opdrachtgevers trachten te overtuigen, dat hun eigen belang en het belang van het algemeen eischt, dat hun plannen thuisbehooren in handen van een bevoegde kracht, van iemand, die èn door studie èn door practische ervaring blijk heeft gegeven tegen een dergelijke taak opgewassen te zijn; bij een goed architect dus. Is men ziek, dan gaat men naar een dokter, niet naar een apotheker. Was het in het bouwvak ook maar zoo, dan zouden heel wat minder ontsieringen voorkomen. Aannemer en architect zijn zeer schoone beroepen. De eischen waaraan personen, die één dezer beroepen uitoefenen, moeten voldoen, loopen echter zoo uiteen, dat het vrijwel tot de onmogelijkheden behoort, dat beide beroepen door één en dezelfde persoon uitgeoefend worden. Gebeurt dit toch, dan is het gevolg óf zwakke teekeningen óf de uitvoering laat te wenschen over. Het éérste komt het meest voor; want er zijn zéér veel aannemers en timmerlieden, die meenen als architect op te kunnen treden, daarentegen weinig architecten, die het aannemersbedrijf uitoefenen. Zooals de toestand op het oogenblik nog is mag een ieder ontwerpen en teekeningen maken. Ongetwijfeld zal dit veranderen en zullen wettelijke bepalingen niet uitblijven. In verschillende landen zijn deze wettelijke bepalingen reeds in werking. Teneinde ontsieringen tegen te gaan heeft men in de steden Schoonheidscommissiën Deze was merkwaardig. Een houten gevel, waarvoor de Amerikaan die Holland on woodshoes wil zien, over den haringvijver komt, is niet deftig, moet steen worden. Middenzooals 't was, links wat men wilde maken van „zandsteen uit den zak", rechts: zooals 't tenslotte werd. Ook al wint men 't niet, toch maken wat ervan te makenis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 7