WAT WIL HEEMSCHUT'S ADVIESBUREAU. Het Adviesbureau van den Bond Heemschut werkt voor Gemeentebesturen, niet voor particulieren. Ieder Gemeentebestuur in Nederland kan de aldaar ingekomen bouwplannen ter beoordeeling zenden naar het Secretariaat van den Bond „Heemschut", met het verzoek een advies uit te brengen, niet over de constructie, doch over het uiterlijk van het voorgenomen bouwwerk, dat wil zeggen, of het architectonisch behoorlijk verzorgd is, en of het niet misstaat in de omgeving, waar het gebouwd zal worden. Vele Gemeentebesturen zenden geregeld al hun bouwplannen ter beoordeeling, eenigen doen dit reeds gedurende tal van jaren, zonder dat ooit een wanklank vernomen werd. Zendt men geregeld bouwplannen ter beoordeeling, dan is het natuurlijk billijk, dat het betrokken Gemeentebestuur een tegenprestatie verricht, en donateur wordt van den Bond „Heemschut" tegen een minimum donatie van f 25. per jaar. Van Gemeenten, waar veel gebouwd wordt, zien wij natuurlijk gaarne een grooter bedrag. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat Gemeentebesturen waar wij veel werk voor verrichtten, uit eigen beweging liun jaarlijksche bijdrage verhoogd hebben. Zelfs al betaalt men niets, dan nog zijn wij steeds bereid slechte bouw ontwerpen te herzien, want het behoud der schoonheid van Nederland is ons doel en niet het stichten van een bedrijf dat geldelijke baten afwerpt. Waarom, zult gij vragen, bestaat ons Adviesbureau? Waarom is het noodig? Waarvoor is het gesticht? Het antwoord hierop is in slechts weinige woorden te geven. Omdat de goede wil van de ontwerpers meestal beter is dan de resultaten, die hun arbeid opleveren. Moeten zij daarvoor gelaakt worden? Och neen! Eien en ander is een gevolg van de De eenvoudige, dagelijks binnenkomende opgaaf. De dorpstimmerman wil een huis met knikdak maken om de bedsteden uit de kamers te doen verdwijnen en de zolder voor slaapkamers bruikbaar te maken. De inzender krijgt zijn zin, het ontwerp wordt in fatsoenlijke proportien geperst en de inzender gaat er direct mede accoord omdat er niets bepaald gewijzigd is en omdat het huis niet duurder wordt i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 4