een matig getal en in meer dan de helft der Gemeenten in die Provincie gebeurt nog niets. Men was bang voor concurrentie, doch daar doet Heemschut niet aan. Slechts het goede doel voor oogen en dan „avanti". Er is nog heel wat werk voor hen die zich de verbetering der dorpsbouwkunst ten doel stellen. En wat daarbuiten nog te doen is. Niet alleen de huisjes vormen 't dorpsschoon Internationale natuurbescherming wordt noodig, sedert de vroeger afgelegen wereld oorden geliefd jachtterrein zijn geworden. Er heeft zich een internationaal bureau gevormd. Mr. P. G. VAN TlENHOVEN is Voorzitter van het „Office International de documentation pour la protection de la Nature". Als een der daadwerkelijke gevolgen dier internationale natuurbescherming is thans vanwege de Belgische Regeering een besluit te verwachten inzake de stichting van een groot reservegebied in Belgisch- Kongo. Dit reservegebied zal een oppervlak van tweehonderdduizend hectare zijn, het Nationaal Park Albert. De bekende Dr. J. M. DERSCHEID wordt met het Secretariaat en de daadwerkelijke leiding belast, terwijl Prins ElIGÈNE DE LlGNE het presidium zal bekleeden. HET HUIS GROOTE STAAT 9 TE MAASTRICHT. Het huis Groote Staat 9 te Maastricht is een 17e eeuwsch huis met pui uit 1773. Reeds in het begin van de 18e eeuw begon men de hardsteenen bouwdeelen der ge vels naar Fransche bouwwijze met ornament- werk te versieren. Deze drang uitte zich meer en meer naarmate de bouw- en vooral de ver sieringskunst, tot hoogere ontwikkeling kwam, toen men zich niet meer tevreden stelde met dorpels en deksteenen van versieringen te voor zien, doch toen men deze hardsteenen onder deden, ook in den vorm zelf, belangrijke wijzigingen deed ondergaan. Hierdoor ontstond de rococo of Lodewijk XV Stijl, die aan sommige gevels zoo'n uiterst fraai aanzien kunnen geven en waarvan wij in deze pui, die bij een ver bouwing van het huis in 1773 werd aangebracht, al een zeer mooi voorbeeld aantreffen. De zuilvormig bewerkte posten van deur en ramen dragen prachtig gebeeldhouwde afdek- steenen, die bij elkaar aansluiten en een door- loopende versiering vormen. Blijkens „de raamomlijstingen van de boven verdiepingen, die op een vroegere kruisverdeeling wijzen, is het bovengedeelte van den gevel van ouderen datum. Helaas, deze mooie gevel zal op den duur niet voor Maastricht bewaard kunnen blijven. Aan de zucht tot het oprichten van steeds grooter warenmagazijnen zal ook dit huis ten offer moeten vallen. Ingesloten als het ligt tusschen huizen waarin thans de zaak eener groote firma is ge vestigd, moest het uit handelsoogpunt voor die firma wel een uiterst begeerenswaardig object uitmaken en ligt het voor de hand, dat zij geen gelegenheid voorbij zou laten gaan het in bezit te krijgen. Daar dit thans een voldongen feit is geworden, is het niet uitgesloten dat mettertijd een algeheele verbouwing der afzonderlijke panden, waaruit de magazijnen thans bestaan, zal plaats vinden. Wat de plannen zijn, is niet bekend, evenwel wij vreezen met groote vreeze. Maastricht, Augustus '29. W. F. H. DE HAAN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 5