Daar leven ook de „Langbroeken", de burgemeester, de dokter, de dominee, GOVERT DE JONG, de hotelhouder, de havenmeester en de mogelijk twintig gezinnen, die rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer. Maar op de werven langs de Zeereide, is nog niets van den nieuwen tijd doorgedrongenDaar leeft men nog in een sfeer, welke onze gedachten verplaatst naar de tijd van PL1N1US, die in zijn „Historia naturalis" 16 2 beschrijft hoe de bewoners onzer Noordzeekust leefden, een beschrijving, die feitelijk ook thans nog toepasselijk is voor de werf- bèwoners op Marken. Alweer zij het hier naar voren gebracht litteratuur over deze primitieve samen leving we bezitten ze niet! Alleen M. J. BRUSSE heeft zich als litterator aangetrokken gevoeld tot „het eiland" en hij heeft zich er in zijn gevoelige schetsen werkelijk bewogen „Onder de Menschen", al heeft ook hij de Markers dikwijls niet begrepen of verkeerd verstaan, gelijk mij door zoo menig Marker visscherman al „klazineerende" werd verzekerd. Wel opmerkenswaardig, dat wij zeer gedocumenteerde monographieën bezitten over de wilde en half-wilde volksstammen onzer koloniën in Oost en West, en dat we van de sociale verhoudingen der Marker werf bewoners zoo goed als niets afwetenEn deze samenleving is niet minder belangrijk als die op Soembawa of de Key-eilanden Maar de beoefening der vaderlandsche folklorestudie heeft altijd achter gestaan bij die der ethnologie in onze koloniën. En men behoeft er het Koloniaal Instituut te Amsterdam maar te vergelijken met het Nederlandsch Openluchtmuseum te Arnhem om te zien, wat het Moederland ten opzichte van haar koloniën mist. En toch biedt een zoo klein eiland als Marken een studieveld vol onverwachte rijkdommen. Ik memoreerde hierboven reeds de kleederdrachten, die mogelijk nergens in West-Europa het ernstig bestudeeren zoo waard zijn als op dit 123 H.A. groote eiland met zijn 1300 bewoners, die er nauwelijks 25 families vormen. Een dorado voor eugenetische onderzoekingen, waarmede dan ook de jonge geneesheer Dr. HARTMAN, een begin gemaakt heeft. En ook op het gebied der anthropologie is Marken nog niet voldoende geëxploreerd, al hebben beroemde anthropologen als SHAAFHAUSEN, SPENGEL, RUDOLF VlRCHOW en SCHWALBE, HlIXLEY en BARNARD Da VIS destijds heftig gepolemiseerd over de Néanderthal- en Batavus genuinus-schedeltypen, welke op Marken gevonden waren en die op allerwonderlijkste wijze afwijkingen vertoonden van Friesche schedels. Is daar niet Prof. M. J. A. BARGE op het eiland gekomen om het onhoudbare van alle theoriën over Marker schedelvorming aan te toonen in zijn overtuigende bewijsvoering van de kunstmatige schedelvervorming door het opzetten en stijf toe snoeren der 5 „mussies", welke een Marker wiegekind van zijn geboorte af reeds op zijn nog weeke hoofdje krijgt! Hoe treffend ook is door zijn ontnuchterend logisch betoog weer het bewijs geleverd, dat de studie der folklore als hulpwetenschap der craniologie en der anthropologie veel meer beoefend dient te worden(Afb. 17,18,19 en 20). Welk een schat van materiaal biedt dit eiland te verwerken aan hem of haar, die voor de drooglegging nog eens een verhandeling wil schrijven over de „Siedlungskunde der Marker Warft-Bevölkerung", zooals een Duitsche geleerde ongetwijfeld het eind resultaat zijner onderzoekingen zou betitelen, waarbij hij zeker vergeefs gezocht zal hebben naar Hollandsche litteratuur, maar tot zijn verrassing in het nieuwe boek van ROBERT MlELKE op Tafel V, 6 den plattegrond van „Haus auf Insel Marken (Südersee)" zal hebben gevonden en op pag. 97 zal gelezen hebben: „Die Grundlage des friesischen Dorfes ist eine strenge Ordnung und das Hervor- kehren des Giebels. Ursprünglich ist es mit den sachsischen verwandt vielleicht nur in dem Sinne, dass beide von einer nordischen Urform abstammen von der das Haus der

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 10