lapjes-leurder voor den documentair-registreerenden Zuiderzeefilm hebben vereeuwigd (afb. 8 en 9). Mogen deze Harderwijker tafereelen mede aanleiding zijn voor de generale commissie om bij het nagaan der ondersteunings-aanvragen niet alleen de requesten van visscher- mannen te behandelen, doch ook haar aandacht te schenken aan de slachtoffers der nevenbedrijven en van hen, die thans met „lappies verkoopen" en „eenden houden" een bestaan pogen te krijgen, maar duizendmaal liever als visscherman op de Zuiderzee hun brood verdienden. Zeker, ook daar vonden zij dikwijls slechts armoede ook de zee was wreed en eischte haar slachtoffers in eiken storm maar op hun God vertrouwend, hielden zij toch immer in het diepst van hun vroom gemoed als levens devies hoog „De zee is rijk, de zee is groot Zout water geeft het zoetste brood Reeds thans, nog voor ze een daadwerkelijk feit is geworden, ja zelfs nog voor de afsluitdijk tusschen Wieringen en Zurig er ligt, brengt de drooglegging een 'maat schappelijke omvorming, die in zijn sociale en volkspsychische gevolgen een afzonderlijke bestudeering vraagt. En Heemschut-problemen zullen daarbij ook, meer dan men thans mogelijk nog vermoedt, ter oplossing worden voorgelegdDoor bijv. een zeer breede strook water vrij te houden voor bepaalde interessante kust-gedeelten met strand- of klifvorming zooals bij Valkeveen en aan de Gaasterlandsche kust, zal men ook voor de bevolking der nieuwe zeepolders'— oude, kust-recreatie-oorden kunnen scheppen, die bij een steeds wassende bevolking steeds meer gewaardeerd zullen worden De eiland-dorpen en buurtschappen op Urk en Marken zullen geheel van karakter veranderen. Nieuwe tijden breken ook voor onze Zuiderzee-eilanden aan, gelijk zij reeds voor Wieringen gekomen zijn. Tijden, die ongetwijfeld welvaart zullen brengen aan komende geslachten en die ook reeds vruchten zullen afwerpen aan de thans levende jongere generatie. Maar tijden, die zorg en armoe als spookverschijningen afzenden op „de ouden van dagen", die met de zee en het visschersleven van kindsaf zijn opgegroeid en voor wie heel die droogmakerij een angst-aanjagende en een adembeklemmende benauwing is, wanneer zij er in pronkerige kooi-kamertjes hun zorgelijke gedachten over laten gaan in trieste Zondagsche gepeinzen. Het zullen tijden zijn, die niet een geleidelijke evolutie, maar een snel verloopende revolutie brengen in het bestaan van allen dag, in de saamhoorigheid van de buurtjes «en werven op het groene eiland Marken, dat er nog het trouwst is gebleven aan oude zeden en gewoonten, aan huisinrichting en den bijna praehistorischen woningbouw op zijn zeven werven, die er als huizenheuvels verspreid liggen in de groene graslanden van het maar laag omdijkte land. Marken toch is een wonder-eiland, dat, hoe vermaard, niet gekend is. Nimmer werd aan dit plekje vaderlandsch grondgebied een waarachtige belangstelling geschonken, zoodat er feitelijk over dit wereld-unicum van eilandelijke samenleving geen enkel wetenschappelijk werk bestaat. De kleedij, welke zoozeer als „nationaal Nederlandsch costuum" door buitenlanders aanvaard is werd nog nimmer bestudeerd Th. MOLKENBOER, de te jong gestorven éénige kunstenaar, welke in Nederland zijn aandacht ook in wetenschappelijken zin deed uitgaan naar de zonderlinge maar uit een cultuur-historisch oogpunt hoogstmerkwaardige costuum-verstarsels op Marken, moest helaas zijn loffelijk pogen stakenEn blijkens de voorloopige publicaties van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 10