van dergelijk opvoedend werk vertrouwen hebben, men moet in deze „geloovig" zijn en dan houdt men ook vol. Aan alle openbare en bijzondere scholen werd een uit- noodiging gezonden om met de 6e leerjaren aan de massa-lessen deel te nemeneveneens ontvingen een uitnoodiging de scholen voor voortgezet lager onderwijs en U.L.O.scholen. In die circulaire werd medegedeeld, dat de bedoeling der massa-lessen was om op een bijzondere manier bij de kinderen de belangstelling voor de natuur wakker te roepen, hun een denkbeeld te geven van de groote moeite en zorg, welke er noodig zijn om het plantmateriaal voor de stadsplantsoenen te verkrijgen, hen te doordringen van het groote belang van de plantsoenen en parken voor onze stad en van den plicht van ieder om de natuur te beschermen. Het bijzondere bestond dan in den tocht van de klasse naar Frankendael, de mooie omgeving daar. de samenkomst met een duizend makkers tegelijk in het Openlucht theater, met zijn prachtigen achtergrond, de voordracht door een niet gewonen „meester", de wandeling door den tuin. De les werd als volgt ingericht: Na een welkomstwoord door een der organisatoren werden door een groep kinderen van een school, waarvan de onderwijzer of onderwijzeres zich daartoe beschikbaar had gesteld, eenige eenvoudige liederen gezongen, welke op de natuur betrekking hadden. Reeds dadelijk was de algemeene aandacht opvallend. Daarna hield een bekende persoonlijkheid, in de eerste les was het de Wethouder voor het Onderwijs, in de volgende bekende mannen op opvoedkundig, natuur-historisch of maatschappelijk gebied, een causerie van 15 min., waarin op pakkende wijze de waarde van plant en dier voor het leven der menschen werd geschetst en gewezen werd op den plicht om het zwakke en weerlooze, doch zoo schoone te beschermen. Daarna volgde door een der leiders van de massa-lessen een korte uiteenzetting over onderdeelen van het werk op de Stadskweekerij (zaaien verpotten stekken enten) als voorbereiding van de wandeling door den tuin. Op de wandeling kon natuurlijk met zoo'n groot aantal niet de aandacht op onderdeelen gevestigd worden. Dat was ook de bedoeling niet. Wel moesten ze een indruk krijgen van het vele mooie en belangwekkende. In de circulaire was er op aangedrongen, dat de klassen later, na schriftelijke aanvrage, nog eens afzonderlijk een bezoek aan den tuin zouden brengen om dan onder deskundig geleide rustig de bijzonderheden te bestudeeren. Ook het vorig jaar zijn na de massa-lessen vele aanvragen binnen gekomen. Aan het eind van de wandeling werd als herinnering aan elke klas een pot met bloemen uitgereikt, een geschriftje van de Vereen, tot Bescherming van Vogels en voor elk kind een mooi uitgevoerde bladwijzer met toe passelijke illustraties en onderschriften. Ook dit jaar was de belangstelling weer groot; 248 klassen met 6300 kinderen van 191 openbare scholen en 42 klassen met 900 kinderen van 24 bijzondere scholen namen aan de lessen deel. Ook de pers wijdde haar aandacht aan deze poging om op bijzondere manier de jeugd liefde tot de natuur bij te brengen en daarmee tegelijk te kweeken beschermers van de beplantingen in onze mooie stad. Wij moeten we zeiden het reeds in de waarde van dit werk gelooven. Wij hebben er dan ook vertrouwen in, dat in de toekomst zal blijken, dat dit werk niet vergeefsch zal zijn geweest. Ten slotte hoopt het Bestuur der Centrale Vereeniging voor School-en Werktuinen in Nederland, dat dit verslagje tot gevolg zal hebben, dat ook in andere gemeenten een proef met massa-lessen over plant en dier genomen zal worden. Het Dag. Bestuur J. R. Koning, Voorzitter. W. B. NOTEBOOM, Secr., C. Krusemanstraat 37. Carillon- en luidklokken. Wij plaatsten na het opstel van den heer FRANS ALTHUIZEN over klokkenspelen op verzoek van een uurwerk- en 'carillonfabrikant een bericht, dat de meeste nieuwe carillon- en luidklokken in Nederland komen van de fabriek JOHN TAYLOR te Londen. Van andere zijde wordt thans de aandacht gevestigd op de fabriek van GILLET JOHNSTON te Croydon waarvan blijken tal van klokken geleverd te zijn in bekende Nederlandsche carillons. Ook deze fabriek maakt dus goede luid- en carillonklokken, hetgeen wij meenen te moeten vermelden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 10